Budowle przeciwpowodziowe - Poldery

 

Ustawa z dnia 8 lipca 2010 roku o szczegółowych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. Nr 143,poz.963) określa szczególne zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, przez które rozumie się m.in.: kanały ulgi, poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wały przeciwpowodziowe - wraz z obiektami związanymi z nimi funkcjonalnie. Inwestorem w zakresie realizacji tych inwestycji mogą być oprócz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, województwo, powiat, gmina lub podmiot prywatny.

W aspekcie lokalnych uwarunkowań  przyrodniczych, przestrzennych i finansowych  na  uwagę zasługują  w pierwszej kolejności suche poldery zalewowe, uwzględniające naturalne ukształtowanie  terenów nadrzecznych. Utworzenie tego typu zabezpieczeń wiąże się z ochroną cennych ekosystemów występujących na terenach okresowo zalewanych i  jest znacznie tańsze niż budowa np.  zapór i zbiorników wodnych. Realizacja systemu przeciwpowodziowego  z zastosowaniem polderów wymaga uzyskania decyzji wojewody, która rozstrzyga jednocześnie o wywłaszczeniu gruntów na rzecz  inwestora.

Aktualnie  prowadzona jest - na szczeblu gminnym i powiatowym - wieloaspektowa i szczegółowa analiza  na temat wytypowania terenów, które mogłyby być wykorzystane na cele realizacji polderów przeciwpowodziowych.

 

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Wojciech Kusi, Wanda Lisiecka | Data wprowadzenia: 2011-12-05 16:41:17.

Zobacz:
 Spółki wodne .  Budowle przeciwpowodziowe - Poldery . 
Data wprowadzenia: 2011-12-05 16:41:17
Autor: Wojciech Kusi, Wanda Lisiecka
Opublikowane przez: Anna Kotowska