Materiały tekstowe i graficzne

GOSPODARKA WODNA I MELIORACJE 


 

Szanowni Mieszańcy,

     Mając na uwadze występujące w okresie ostatnich kilku lat problemy z zalewaniem i podtopieniami terenów zabudowanych, rolniczych, leśnych a także dróg dojazdowych na terenie naszej Gminy, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Radzymin dokonali przeglądu systemu urządzeń melioracyjnych.

W wyniku podjętych działań stwierdzono, że ulegają one stopniowej degradacji. Niekonserwowane systematycznie  rowy są bowiem w większości zarośnięte, zamulone, a miejscami całkowicie zasypane, co niejednokrotnie jest dowodem działania na szkodę terenów przyległych. W związku z powyższym nie są w stanie sprawnie odprowadzić wód opadowych i roztopowych dopływających z ich zlewni do odbiorników. W efekcie dochodzi do okresowych podtopień niżej położonych terenów. Eksploatację dawnych rowów melioracyjnych, połączonych z lokalną siecią rzeczną nie nadzorują również spółki wodne, które przestały funkcjonować wiele lat temu.

        Oczywiście, oprócz ekstremalnych warunków pogodowych przyczyny takiego stanu rzeczy należy rozpatrywać i analizować również w szerszym kontekście. Przede wszystkim teren gminy Radzymin cechuje, ze względu na budowę geologiczną, wysoki poziom wód gruntowych. W podłożu występują osady czwartorzędowe, wśród których pod względem stratygraficzno-genetycznym, wyróżnić należy m.in. stosunkowo płytko zalegające i praktycznie nieprzepuszczalne iły warwowe, jak również gliny zwałowe. Poza tym, znajdujemy się w strefie wpływów aglomeracji warszawskiej, której typową cechą jest duża presja urbanistyczna i rozbudowa infrastruktury osadniczej. Z intensywną zabudową terenów rolniczych związane są różnego typu bariery przestrzenne. Reasumując: obserwowany rozwój społeczno- gospodarczy skutecznie zaburzył naturalny spływ wód. Zmeliorowane tereny rolnicze stają się w coraz większym stopniu terenami pod zabudowę rozproszoną i zwartą oraz miejscem rozwoju lokalnego przemysłu i usług. Obecnie spotykamy się z sytuacją, że prężnie rozwijające się miejscowości praktycznie nie posiadają bezpiecznego rozwiązania dotyczącego powierzchniowego odprowadzania wody.

Problem jest bardzo poważny, gdyż prawidłowo funkcjonujące rowy i kanały powodują obniżanie się poziomu wód gruntowych oraz mają bezpośredni wpływ na jakość wód podziemnych, użytkowych poziomów wodonośnych oraz stan dróg, z których wszyscy korzystamy. Udrożnione systemy melioracyjne mogą  również  skutecznie zapobiegać  tworzeniu się zastoisk wód opadowych, będących przyczyną występującej w ostatnich latach przyduchy. Nie bez znaczenia jest wymóg zapewnienia właściwej gospodarki wodnej dla gruntów objętych dopłatami unijnymi.

         Należy przy tym podkreślić, iż podjęte do tej pory działania mają charakter w większości doraźny. Należy jak najszybciej podjąć skuteczną inicjatywę zmierzającą do przywrócenia właściwego stanu wód powierzchniowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Docelowo planuje się kompleksowe rozwiązania gospodarki wodnej – sukcesywne odtwarzanie, modernizację, odbudowę i cykliczną konserwację całego systemu odwadniającego najbardziej zagrożone podtopieniami rejony gminy. Wymaga to wielu zintegrowanych działań formalno-prawnych i organizacyjnych, jak również  zaangażowania dużych środków finansowych. Niezbędna jest również efektywna współpraca organów gminy ze służbami Starostwa Powiatu Wołomińskiego i powołanymi, na mocy ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.), instytucjami, jak również (a może przede wszystkim) różnorodna partycypacja i zaangażowanie ze strony samych mieszkańców i właścicieli gruntów.

                                                                                                       

Burmistrz Radzymina
Zbigniew Piotrowski

 

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak | Data wprowadzenia: 2011-12-05 16:35:12 | Data modyfikacji: 2011-12-05 16:36:34.
Data wprowadzenia: 2011-12-05 16:35:12
Data modyfikacji: 2011-12-05 16:36:34
Autor: Halina Grzelak
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót