Materiały tekstowe i graficzne

UTRZYMANIE URZĄDZEŃ MELIORACJI WODNYCH
SZCZEGÓŁOWYCH – ROWÓW MELIORACYJNYCH!

W związku z pilną potrzebą podjęcia działań mających na celu ograniczenie i wyeliminowanie podtopień i zalewania terenów rolnych i budowlanych na terenie miasta i gminy Radzymin zwracamy się do mieszkańców wszystkich miejscowości o niezwłoczne i bezwzględne oczyszczenie i udrożnienie rowów melioracyjnych, które przebiegają przez prywatne działki, a których niedrożność jest główną przyczyną powstawania lokalnych podtopień. Czyszcząc rowy, należy zwrócić szczególną uwagę na stan przepustów i w razie stwierdzenia, że są niedrożne – należy je wyczyścić w pierwszej kolejności.

Utrzymywanie urządzeń wodnych (rowów)

Zgodnie z art. 64 i 64a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 469), utrzymywanie urządzeń wodnych polega na ich eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji.
W przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego, powodującego zmianę jego funkcji lub szkodliwe oddziaływanie na grunty, Starosta Wołomiński może, w drodze decyzji, nakazać przywrócenie poprzedniej funkcji urządzenia wodnego lub likwidację szkód, określając warunki i termin wykonania tych czynności.
Zgodnie z art. 77 ustawy Prawo wodne: utrzymywanie urządzeń wodnych melioracji szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów i osób odnoszących korzyści z ich funkcjonowania.
Jeżeli powyższy obowiązek, nie jest wykonywany, Starosta Wołomiński ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
Tylko wspólne zaangażowanie wszystkich właścicieli działek przyległych do rowów przyczyni się do szybszego i skuteczniejszego rozwiązania problemu zalewania oraz zminimalizowania zagrożenia podtapiania terenu, a tym samym wyeliminuje możliwość powstawania szkód w zabudowanych posesjach i uprawach rolnych.

Zakres i terminy prac dot. konserwacji rowów:

1. oczyszczenie skarp rowu z pozostałości roślinnych i innych, na własny koszt,
 - w terminie do dnia 20 maja 2017 r.,
2. *wycięcie drzew oraz krzewów rosnących w skarpach i w dnie rowu
(z ew. usuwaniem korzeni i wyrównaniem dna i skarp rowu),
 - w terminie do dnia 20 maja 2017 r.,
3. odmulenie dna rowu na głębokości ok. 20 cm oraz przepustu w granicach działki, 
z zachowaniem jego spadku,
  - w terminie do dnia 30 maja 2017 r.,
4. wykosić porost ze skarp rowu wraz z jego wygrabieniem
 - w terminie do dnia 30 czerwca 2017 r.,
5. w razie potrzeby – ponowne odmulenie dna rowu w granicach ww. działki, z zachowaniem jego spadku,
  - w terminie do 30 września 2017 r.,
6. II-gie koszenie porostu ze skarp rowu wraz z jego wygrabieniem
  - w terminie do dnia 31 października 2017 r.,
7. wykorzystanie materiału z ww. prac konserwacyjnych we własnym zakresie lub odbiór przez uprawniony podmiot.

Przygotował: mgr inż. Wojciech Kusi – Inspektor ds. gospodarki wodnej i melioracji

UWAGA: *Drzewa rosnące w dnie i w skarpach rowów mogą być wycinane ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, na podstawie decyzji starosty. W innych przypadkach  stosuję się ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U.2016.2134 t.j. z dnia 2016.12.23).

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Wojciech Kusi – Inspektor ds. gospodarki wodnej i melioracji | Data wprowadzenia: 2017-04-25 12:52:10 | Data modyfikacji: 2017-04-25 12:55:58.
Data wprowadzenia: 2017-04-25 12:52:10
Data modyfikacji: 2017-04-25 12:55:58
Autor: Wojciech Kusi – Inspektor ds. gospodarki wodnej i melioracji
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót