Realizacja Programu

DZIAŁANIA EKOLOGICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ W
SŁUPNIE 

W Zespole Szkół w Słupnie w roku 2012/2013 w ramach działalności ekologicznej zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:


1.Wzieliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Eko-test” organizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie. Ekotest – to konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska. Miał  na celu promowanie wśród uczniów postaw ekologicznych oraz zwiększanie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego.
Meditest – to konkurs wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony. Meditest miał na celu promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia oraz pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego ciała.
2.Święto Drzewa(10 października zorganizowaliśmy Dzień drzewa).W myśl przesłania, że Dzień Drzewa wskazuje na przyszłość, każdy kto solidaryzował się z tym świętem ubrał się na zielono.                Na dolnym korytarzu naszej szkoły stanęło tego dnia wiele drzew, a wśród nich to najważniejsze” Drzewo życzliwości”. Do tego drzewa każdy kto chciał przypinał listki z ogólnymi pozdrowieniami i podziękowaniami.
3.Konkurs szkolny na wykonanie projektu makiety gospodarstwa ekologicznego wykorzystującego na codzień alternatywne źródła energii(wodę, siłę wiatru, energię słoneczną).Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na oszczędzanie energii elektrycznej. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia własnych koncepcji rozwiązań oraz wykazania się kreatywnością i pomysłowością.
4.Spotkanie uczniów z dietetykiem w ramach projektu „Trzymaj formę”. Pani dietetyk przekazała w bardzo atrakcyjnej formie zasady prawidłowego i smacznego odżywiania .Zachęcała uczniów do pierwszych eksperymentów w kuchni, a także wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków Dodatkowo zwróciła uwagę na problem społeczny jak marnowanie żywności ,energii i wody.
5.Udział uczniów w konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”. Program został objęty patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji ,Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz Fundacji Klubu Szefów Kuc. Program ma na celu przekonanie dzieci i młodzieży, że wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by zapomnieć o problemach skóry, zmęczeniu czy trudnościach z nauką. Uczniowie uczyli się ,jak można jeść smacznie i zdrowo.
6.Wielki Turniej Wiedzy „Wiem,co jem”. W ramach turnieju zostały przeprowadzone wśród uczniów liczne indywidualne konkursy wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania się oraz konkursy sprawnościowe. Odbyły się również konkursy drużynowe np. ułożenie prawidłowej piramidy żywieniowej, przyrządzenie zdrowych i pożywnych kanapek z produktów czekających na stolikach.      A do wyboru były: ciemny i jasny chleb, wędlina, ser żółty, ser biały, ogórek, pomidor, szczypior, natka pietruszki, dżem, nutella. Kolejna konkurencja dotyczyła prezentacji piosenki o zdrowym stylu życia lub odżywianiu.
7.Udział uczniów w akcji zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą „Przywróćmy dzieciom radość”. Akcja była zorganizowana we współpracy z Fundacją Przyjazny Świat Dziecka. Celem była pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka
8.Udział w konkursie powiatowym na zaprojektowanie i wykonanie dowolną techniką przedmiotu użytkowego  z odpadów, czyli przedłużenie życia produktu. Akcja miała na celu uczulić młodych ludzi na problem związany z gospodarką odpadami stałymi.
9.Dzień Ziemi .W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali przedstawienia dla klas 0-VI pt. „Patrol ekologiczny”, „Kwitnąca planeta”. Młodzież naszej szkoły wykonała plakaty i gazetki klasowe związane z oszczędzaniem wody. Dzieci z klas 0-VI otrzymały ulotki informacyjne dotyczące ekologii. Wychowawcy przeprowadzili lekcje promujące dbanie o środowisko. Na zakończenie obchodów odbył się konkurs o ekologii, a każdy uczestnik otrzymał wisiorek z kropelką wody lub kompas.
10. Wiadomo nie od dziś, że aktywność ruchowa to podstawa zdrowego trybu życia. Świadomi tego wyruszyliśmy na rajd rowerowy. Nasza trasa prowadziła ze Słupna przez Sieraków, następnie przez lasy i pola(gdzie manewrowaliśmy miedzy głębokimi kałużami, a grząskim piachem), aż do Wólki Radzymińskiej. W lesie za Dąbkowizną zatrzymaliśmy się na poziomki i jagody, kolejny raz podkreślaliśmy zdrowotne walory owoców. Dojechaliśmy do Beniaminowa, a stamtąd prosto do Ryni gdzie mieści się nasz ulubiony ośrodek WDW (Wojskowy Dom Wypoczynkowy).
11.W trosce o zdrowie naszych uczniów przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem” mającego na celu wykształcenie wśród nich postaw prozdrowotnych. Poprzez jego realizację chcieliśmy uświadomić ,że istnieje związek między prawidłowym żywieniem a wieloma chorobami i dolegliwościami. Nie bez znaczenia jest także codzienna aktywność fizyczna.
12.Kasztanobranie przy współpracy z Nadleśnictwem Drewnica zorganizowaliśmy akcję zbierania kasztanów, dzięki której dzieci pomogą zwierzętom przetrwać zimę.
13.”Sprzątanie Świata”. „Clean up the world”
Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątania Świata”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasz Ziemia. Patronat honorowy objął Burmistrz Radzymina-Zbigniew Piotrowski. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie-lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek-to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Skorzysta na tym nie tylko ziemia, drzewa, zwierzęta, ale również my-to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.
14. „Szklanka Mleka” Nasza Szkoła Nasza przystąpiła do programu finansowanego przez Agencję Rynku Rolnego. W ramach tego programu dzieci z oddziałów O i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej otrzymują bezpłatnie mleko UHT w kartonikach ze słomką. Udział w tym programie ma na celu kształtowanie wśród dzieci właściwych nawyków żywieniowych. A wychowawcy klas organizują wspólny czas na jedzenie posiłku i popijanie go mlekiem. Potem w ramach edukacji ekologicznej wraz z dziećmi składają kartoniki, aby zajmowały jak najmniej miejsca w koszu.
15.”Rodzinny Piknik Ekologiczny” Piknik był świetną zabawą, ale i podsumowaniem wszystkich zrealizowanych działań ekologicznych w ramach projektów: „Moje miasto bez elektrośmieci” i „Zielona flaga”. Atrakcje jakie czekały na dzieci, to m.in. koncerty młodych zespołów rockowych : „Orion” z solistką Kingą Głowacką – uczennicą klasy III c gimnazjum i „Rewolucja”, którym na gitarze basowej gra Karol Więch – uczeń kl. II b gimnazjum, rowerowy tor przeszkód z możliwością zdania praktycznego egzaminu na kartę rowerową, konkurencje sportowe (przeciąganie liny, rzut do celu, żonglerka piłką, skoki na skakance..), malowanie buzi, Eko-origami, Eko-biżuteria, Eko-fanty, Eko-quiz, wystawa makiet gospodarstw ekologicznych. Piknik był okazją do integrowania się wszystkich, do miłego spędzenia czasu rodziców z dziećmi , do nauczenia się czegoś ciekawego, do pokazania, że nie tylko zajęcia dydaktyczne uczą.
16.Udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia zdrowego środowiska. Głównym celem jest promocja zdrowego odżywiania oraz zachęcanie wszystkich członków naszej społeczności szkolnej do tworzenia nowych, dobrych nawyków żywieniowych oraz zdobycia certyfikatu.
17.”Akcja Nakrętka” Największy w Polsce Program charytatywno - ekologicznego "Zakrętki” Pomagamy nie tylko przyrodzie, ale także niepełnosprawnym dzieciom. Z zebranych zakrętek finansowany jest zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla nich.
18.Dzień Soków. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać co najmniej 400g owoców i warzyw lub soku dziennie. Wobec tego w Naszej Szkole również zorganizowaliśmy Dzień Soków w ramach promocji zdrowia. Uczniowie wszystkich klas własnoręcznie wyciskali sok z owoców, a następnie przygotowywali według fantazji koktajle owocowe.
19.Dzień Walki z Hałasem. W ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie" w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Walki z Hałasem. Każda klasa wytypowała czterech "strażników ciszy". Do ich zadań należało: dyżurowanie w wyznaczonych miejscach, upominanie na głośne zachowanie a w ostateczności nakładanie na upominaną ponad dwukrotnie osobę mandatu.
20.Udział w programie „Zielona Flaga”. To program oparty na Systemach Zarządzania Środowiskowego polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Naszym celem jest również zdobycie certyfikatu „Zielona Flaga" jest  on międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie.
21.”Pierwszy   Dzień   Wiosny” 21 marca uczniowie klas 0-VI przywitali WIOSNĘ na wesoło. Połączyli ten dzień ze ŚWIĘTEM WODY obchodzonym 22 marca. Od wczesnych godzin rannych korytarze naszej szkoły wypełniły się zielonymi żabkami, ślimakami, różnego gatunku rybami za które poprzebierali się uczniowie. Na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych po czujnym okiem wychowawców uczniowie realizowali temat „Dlaczego bez wody nie ma życia?”. Owocem tej pracy było wiele interesujących posterów, plakatów. Następnie najmłodsi obejrzeli film „Woda”, a także przygotowali na konkurs „Ekologiczne Marzanny”.
22.Dzień Chleba. W ramach ubiegania się o certyfikat „Zielonej flagi” oraz „Szkoły promującej zdrowie” reprezentanci wszystkich klas, pod czujnym okiem wychowawców przygotowywali w sali gimnastycznej swoje „Mini piekarnie”  z różnego rodzaju pieczywem. Nie zabrakło bułeczek, białego i ciemnego pieczywa a także chleba  i bułeczek domowego wypieku. Był chleb „witalny”, marchewkowy , żytni na zakwasie, cebulowy i wiele innych. Na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie a także pracownicy szkoły zostali zaproszeni do degustacji pieczywa. Można było posmakować chleba m.in. ze smalcem, serkiem, miodem, dżemem, masłem, rzodkiewką, pomidorem, a nawet nutellą. Pomysłom czym posmarować chleb nie było końca.
Podczas degustacji można było podziwiać wystawę prac „Od ziarenka do bochenka” i „Jak powstaje chleb”. Tego dnia uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat walorów pieczywa wypiekanego na zakwasie. Dowiedzieli się, że pieczywo na zakwasie stanowi cenne źródło mikro- i makroelementów, gdyż występują one w nim w łatwo przyswajalnej formie. Wartość żywieniowa chleba na zakwasie jest dużo wyższa w porównaniu z pieczywem wyprodukowanym wyłącznie na drożdżach. Dodatkowo, w chlebie wyprodukowanym z udziałem zakwasu znacznie lepiej zachowują się cenne dla zdrowia substancje, wrażliwe na działanie wysokich temperatur podczas wypieku.

Autor: Borkowska Elżbieta
Zespół Szkół w Słupnie im. Marii Konopnickiej

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Elżbieta Borkowska - Zespół Szkół w Słupnie | Data wprowadzenia: 2013-11-04 10:14:07 | Data modyfikacji: 2013-11-15 10:35:12.
Data wprowadzenia: 2013-11-04 10:14:07
Data modyfikacji: 2013-11-15 10:35:12
Autor: Elżbieta Borkowska - Zespół Szkół w Słupnie
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót