W dniach 20 - 22 września 2013 roku odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2013” pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę". „Sprzątanie Świata” miało miejsce w Polsce już po raz dwudziesty Krajowym patronem i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Nasza Ziemia. Akcja wpisała się już na stałe w kalendarz ekologicznych wydarzeń roku - zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i lokalnym. Gmina Radzymin tradycyjnie brała w niej udział. Akcję organizował i koordynował Referat Środowiska i Gospodarki Odpadami tut. Urzędu, a patronat honorowy objął Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski
„SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2013 r.
- Sprzątanie Gminy Radzymin - 20-21 września
Czystość w naszej gminie jest prostą funkcją zachowań mieszkańców, właścicieli działek letniskowych, turystów - a w szczególności ich skłonności i dobrej woli do zachowania porządku. Ale ochrona środowiska naturalnego – to przecież interes nas wszystkich. Coroczne sprzątanie jest niewątpliwie jedną z metod kształtujących pozytywne nawyki w życiu codziennym, choć jeszcze bardzo wiele musi się zmienić, aby w należyty sposób rozwiązywać problemy gospodarki odpadami.
Sprzątanie świata jest przede wszystkim akcją edukacyjną. Jej efektem ma być przede wszystkim zmiana naszych przyzwyczajeń i stylu życia na bardziej przyjazny dla przyrody i środowiska. Choć zmiana świadomości to proces wieloletni, to cieszy fakt, iż i w tym roku możemy stwierdzić, iż akcja spełniła pokładane w niej nadzieje.
Uczestnicy akcji
Akcja „Sprzątanie świata ” odbyła się przede wszystkim dzięki aktywności społeczności lokalnych. Jak zawsze do tej szlachetnej i potrzebnej inicjatywy włączyły się dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy. Swój udział w "Sprzątaniu Świata" zadeklarowały wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne oraz niektóre sołectwa. Najmłodsi uczestnicy akcji (szkoły podstawowe) sprzątały najbliższe otoczenie swoich placówek, starsi uczniowie zbierali śmieci wzdłuż wiejskich dróg i ulic, na ogólnodostępnych placach zabaw i boiskach, w parkach oraz pobliskich lasach.
Sprzątanie w liczbach:
W akcji uczestniczyło około 1700 osób.
Wprawdzie sprzątanie w ramach akcji nie wiąże się z zawodami i rywalizacją kto najwięcej zbierze śmieci, ale warto odnotować efekty w postaci uprzątniętych terenów i ilości odpadów, w tym odzyskanych z ich strumienia cennych surowców wtórnych. Zebrano 70 Mg różnego rodzaju odpadów.
Sprzątanie świata to akcja edukacyjna
Jak już wcześniej podkreślono, pozbywanie się dzikich wysypisk z naszego krajobrazu jest przede wszystkim akcją edukacyjną. Jej głównym i strategicznym ma być uświadomienie jak największej liczbie osób zagrożeń płynących ze strony, nielegalnie składowanych, odpadów. Wypracowanie skutecznej metody walki z takim nielegalnym procederem wymaga jeszcze czasu i nawiązania ścisłej współpracy samorządu, szkół, organizacji społecznych i - co najważniejsze – całej społeczności lokalnej.
Można również śmiało stwierdzić, iż to proekologiczne przedsięwzięcie spełniło bardzo ważne edukacyjne zadanie. W praktyczny sposób młodzi ludzie przekonali się, iż niezagospodarowane i niekontrolowane wysypiska dewastują i degradują środowisko leśne oraz stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Pozostaje mieć nadzieję, że przesłanie kampanii pozostanie wśród uczestników na dłużej i wpłynie na zwiększenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa – zarówno wśród stałych mieszkańców Gminy, jak i wśród osób, które czasowo tu przebywają.
Reasumując:
Tradycyjnie akcja była atrakcyjną formą edukacji ekologicznej połączonej z integracją społeczną, wyrażeniem troski o środowisko naturalne i zwróceniem społecznej uwagi na ten problem.
Szczytny cel, dobra organizacja, zainteresowanie i zaangażowanie ze strony licznych uczestników, słoneczna pogoda i chęci kontynuowania takich działań w przyszłości. Tak można w skrócie podsumować tegoroczną akcję „ Sprzątanie świata”. Pozostaje mieć nadzieję, że jej przesłanie pozostanie wśród wszystkich jej uczestników na dłużej. Akcja ta jest bowiem nie tylko lekcją szacunku dla środowiska, ale też w coraz większym stopniu staje się możliwością kreowania i utrwalania w świadomości mieszkańców pozytywnych wzorców postępowania z odpadami.
Burmistrz Radzymina
składa serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji "Sprzątania Świata"
Szczególne podziękowania należą się dzieciom i młodzieży radzymińskich placówek oświatowych oraz ich nauczycielom i wychowawcom.
Burmistrz Radzymina serdecznie dziękuje również
"Dobroczyńcom dla Środowiska"
Pani Małgorzacie Klimkiewicz - Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Radzyminie za wkład w organizację tegorocznej kampanii „Sprzątanie Świata”.
Pani Elżbiecie Jeleń - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Radzyminie im. ppłk. pil. Mariana Pisarka, 05-250 Radzymin ul. 11 Listopada 2.
Pani Małgorzacie Osieckiej-Chmielewskiej - Dyrektor Zespołu Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej, 05-250 Radzymin ul. M. Konopnickiej 24.
Pani Elżbieta Bielec - Dyrektor Zespołu Szkół w Słupnie, 05-250 Słupno Al. Jana Pawła II 14
Pani Annie Madoń - Dyrektor Szkoły Podstawowj Nr 2 w Słupnie, 05-250 Słupno ul. Szkolna 3
Panu Krzysztofowi Czuba - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie, 05-261 Nadma ul. Szkolna 7
Pani Grażynie Wardak-Dymek - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem, Ciemne, ul. Wołomińska 208 05-250 Radzymin
Panu Edwardowi Biernackiemu - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Starych Załubicach 05-255 Stare Załubice
Pani Ewie Wnuk - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Radzyminie im. mjr. Stefana Waltera, 05-250 Radzymin ul. 11 Listopada 2
Pani Urszuli Zimińskiej - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, 05-250 Radzymin ul. Konstytucji 3 Maja 26
Pani Bożennie Bońskiej - Dyrektor Zespołu Szkół Terenów Zieleni, 05-250 Radzymin Al. Jana Pawła II 18
Panu Heronimowi Dachniewskiemu - Sołtysowi Sołectwa Arciechów.
Panu Grzegorzowi Stankiewicz - Sołtysowi Sołectwa Łosie.
Opracowanie:
Referat Środowiska i Gospodarki Odpadami
Halina Grzelak – Sekretarz Gminy Radzymin