W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 2 w Radzyminie biorą udział w projekcie edukacyjnym Recykling - to się opłaca!
Recykling, recyklizacja (ang. recycling) — jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.
Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 628) pod pojęciem recyklingu „rozumie się taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.”
Zasadą działania reoyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.
Recykling odbywa się w dwóch obszarach:
produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.
Zaletą recyklingu jest oszczędność surowców i energii potrzebnej do wytworzenia tych produktów. Materiały, które nadają si do recyklingu, to surowce wtórne. Należą do nich:
- SZKŁO
- TWORZYWA SZTUCZNE
- PAPIER
- METALE:
*Aluminium
*Miedź
Odzyskując tonę szkła, oszczędza się ok. 1200 kg piasku i wapienia, potrzebnych do produkcji tego surowcą. Duże oszczędności daje także odzyskiwanie aluminium. Produkcja jednego kilograma tego metalu wymaga aż 4 kg odpowiedniej rudy oraz olbrzymiej ilości energii elektrycznej. Surowcem wtórnym jest też papier. Mimo że dość szybko się rozkłada, jego odzyskiwanie jest korzystne, ponieważ oszczędza się lasy, energię oraz wodę potrzebną do jego produkcji.
BIODEGRADACJA- to proces naturalnego rozkładu odpadów przez mikroorganizmy żyjące w glebie i wodzie. Najszybciej ulegają jej substancje organiczne, np. resztki jedzenia. Znacznie wolniej przebiega biodegradacja tworzyw sztucznych — trwa ona setki lat.
Możemy wpływać na poprawę stanu środowiska, pamiętając o tym, by:
- Kupować towary organiczne!
- Segregować odpady!
- Oszczędzać energie i wodę!
- Używać papieru z makulatury!
- Unikać używania foliowych i plastikowych opakowań lub używać ich wielokrotnie!
- Podróżować środkami komunikacji publicznej zamiast samochodami!