Gra Miejska - Eko-katastrofa - edukowanie poprzez działanie
20 kwietnia b.r. odbyła się w Radzyminie Gra Miejska pod nazwą „Eko-katastrofa”, której celem było zapoznanie mieszkańców z możliwymi skutkami niewłaściwego postępowania z odpadami. Powstałe zagrożenia ekologiczne i źródła skażenia środowiska należało zlikwidować lub zneutralizować. Tak więc dotychczasowe działania profilaktyczne prowadzone przez gminę, zmieniły się w zabawę połączoną z nauką. Już o godzinie 10:00 na starcie stawiło się 16 dzielnych drużyn, które z samego rana rozpoczęły rywalizację. Uczestnicy otrzymali mapę z planem miasta, na której zaznaczone zostały punkty patrolowe łącznie z informacją na temat powstałego zagrożenia. Zadania na punkcie wyjaśniał i oceniał tzw. punktowy – animator obsługujący dany punkt. Misja „dzielnych ekologów” polegała na: wykonaniu zadania na odpowiednim punkcie gry, rozwiązaniu zagadki pomocniczej, powrocie do punktu startowego i zameldowaniu ukończeniu misji. Czas gry dla jednego zespołu wynosił maksymalnie 90 minut. Wygrywał zespół, który w najkrótszym czasie zlikwidował wszystkie zagrożenia.
Gra stanowiła ciekawą formę rozrywki i edukacji, która realizowała się w przestrzeni naszego miasta. Ulice, place i tereny zielone Radzymina pełniły role dużej planszy, po której poruszali się gracze. Wykonywane podczas rozgrywki zadania uczyły, prowokowały do myślenia, sprawdzały wiedzę i umiejętności – dostarczając jednocześnie pożytecznej zabawy i relaksu….
Na sześciu punktach gry, czekały na graczy zadania logiczne, sprawnościowe i muzyczne. Każde z nich nawiązywało do historii zwierzęcia, poszkodowanego przez pozostawione w nieodpowiednim miejscu śmieci. Budowa wodnego filtra uratowała pływające po zanieczyszczonym stawie ptaki, melodia wygrana na szklankach z wodą pozwoliła uspokoić i przywołać wystraszoną pożarem wiewiórkę, a właściwa segregacja odpadów uchroniła buszujące zwierzęta przed pokaleczeniem.
W grze wzięło udział ponad 100 osób i wszystkim udało się ją ukończyć w wyznaczonym czasie. Na najlepszych czekały nagrody. Tylko jednej drużynie udało się prawidłowo wykonać wszystkie zadania i zdobyć maksymalną liczbę 44 punktów. Był to zespół „Wiedźmy”, który wspaniałomyślnie przekazał swoją nagrodę następnej w kolejności ekipie. Zespół tworzyły dwie Wspaniałe Panie, Mieszkanki Łosia: Pani Małgorzata Kwiecień i Pani Anna Zaremba - „wiedźmy” o wspaniałym sercu ….do przyrody, do zwierząt … do dzieci i młodzieży… W związku z rezygnacją Pań z nagrody, oficjalne pierwsze miejsce - z ilością 43 punktów - zajął zespół „Dzikie Kuny”, drugie miejsce – z tą samą ilością punktów, jednak dłuższym czasem gry, zajęła „Radzyminianka”, a trzecie miejsce z wynikiem 42 punktów drużyna „Elo 3B”. Trzeba jednak przyznać, iż wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością zagadnień o tematyce ekologicznej, uczestnicy gry wykonywali zadania dokładnie i sprawnie. Po prostu: Myśleli eko-logicznie!
Wyróżnione zespoły otrzymały gry planszowe i słodycze, które wręczył im Burmistrz Radzymina, Pan Zbigniew Piotrowski. Każdy z uczestników gry otrzymał również pamiątkową przypinkę „Myśl Eko-logicznie”, która będzie przypominać mu o znaczeniu segregowania śmieci i dbania o przyrodę, zaczynając od swojego domu i najbliższej okolicy - o czym na zakończenie gry przypomniał, zebranym na mecie, Gospodarz Gminy.
„Eko- katastrofa” stanowiła dowód na coraz większa popularność terenowych gier edukacyjnych, których rolą jest przekazywanie wiedzy w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób – bez względu na to czy grającym jest dziecko, nastolatek, czy senior. Najczęściej gry łączą całe pokolenia. Dostarczają nie tylko w atrakcyjny sposób cennych informacji i wiedzy, ale stają się bardzo pożytecznym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu, w gronie rodziny, znajomych, przyjaciół itp. To doskonałe narzędzie edukacyjne, wychodzące naprzeciw coraz bardziej popularnej formie nauki poprzez aktywizację zarówno dzieci jak i dorosłych, pomagające w łatwiejszym przyswajaniu wiedzy i umiejętności.
Gra powstała podczas warsztatów projektowania i tworzenia gier miejskich, w ramach Projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pod nazwą „ Pobudzanie aktywności społeczności lokalnej w celu promocji dziedzictwa przyrodniczego w Gminie Radzymin”. Realizatorem projektu jest Gmina Radzymin.
W imieniu Burmistrza i swoim, pragnę serdecznie podziękować wszystkim Uczestnikom warsztatów – za zagażowanie i poświęcony czas. Są to: Pani Karolina Banaś, Pani Justyna Biedrzycka, Pani Elżbieta Borowska-Kostrzębska, Pani Marzena Czarnecka, Pani Martyna Derlacz, Pani Anna Goryszewska, Pani Natalia Korzeniecka, Pani Paulina Kosicka, Pani Bożena Ojrzyńska, Pani Kamila Pałaszewska, Pani Karolina Usińska, Pani Wioletta Wardak, Pani Katarzyna Zawadzka,a także Pan Przemysław Bartosiewicz, Pan Daniel Giera, Pan Dominik Kaca, Pan Patryk Król, Pan Piotr Kujawski, Pan Wojciech Kusi, Pan Tomasz Pisarek, Pan Wojciech Reglin, Pan Łukasz Rosłon oraz Panu Michałowi Kamińskiemu za pomoc organizacyjną.
Halina Grzelak – Sekretarz Gminy
|