Miło nam poinformować, że Gmina Radzymin bierze udział w pilotażowym projekcie budowania, testowania i upowszechniania mechanizmów partycypacji społecznej w 108 gminach i powiatach z terenu całej Polski, pod nazwą „Decydujmy razem”. Jest to projekt systemowy, który będzie realizowany do 2014 roku w ramach Działania 5.3 Wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej, Priorytetu V Dobre rządzenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego przez partnerstwo siedmiu podmiotów. Liderem Partnerstwa jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a Partnerami są: Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie CAL, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych, Fundacja Fundusz Współpracy. Celem głównym Projektu jest wypracowanie i wdrożenie różnych i efektywnych metod angażowania mieszkańców w tworzenie tzw. lokalnych polityk w tak ważnych dziedzinach, jak: zatrudnienie, przedsiębiorczość, integracja społeczna i zrównoważony rozwój.
Partycypacja to aktywny udział organizacji, środowisk lokalnych oraz mieszkańców w zarządzaniu sprawami publicznym. Stanowi więc proces, w trakcie którego przedstawiciele społeczeństwa uzyskują wpływ na decyzje władz publicznych. Partycypacja, jako główny przywilej społeczeństwa obywatelskiego oznacza, że w decydowaniu o ważnych sprawach dla lokalnej społeczności mogą uczestniczyć wszyscy (grupy i jednostki), którzy są zaangażowani w rozwiązywanie lokalnych problemów, czują się za nie współodpowiedzialni i pragną czynnie uczestniczyć w podejmowaniu ważnych decyzji społecznych, gospodarczych i ekologicznych. W skrócie partycypacja ma trzy podstawowe wymiary: informowanie, konsultowanie oraz uczestnictwo i współodpowiedzialność za podjęte decyzje.
Mamy nadzieję, że nasz udział w Projekcie sprawi, że mechanizmy i metody partycypacji staną się pożyteczną praktyką i częścią lokalnego prawa oraz że powstanie w Gminie sprawny system konsultacji społecznych przy opracowywaniu dokumentów strategicznych i sektorowych programów rozwoju. Tym samym uzyskają one większą społeczną legitymacją i zwiększy się zaangażowanie społeczne w sprawy lokalne.
Procesu partycypowania i konsultowania trzeba się nauczyć. Jest to wyzwanie dla mieszkańców, organizacji i samorządu. Jedno jest jednak pewne: na dłuższą metę wyćwiczona umiejętność wspólnego uzgadniania stanowisk może przynieść tylko korzyści dla wszystkich uczestników społecznego dialogu.
Opracowała: Halina Grzelak – Sekretarz Gminy
Burmistrz Zbigniew Piotrowski podpisuje Porozumienie
o współpracy przy realizacji projektu systemowego "Decydujmy razem" - 9 lutego 2011r.