Do pobrania

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY PROJEKTU DO REALIZACJI W
RAMACH RADZYMIŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA
ROK 2017  

FORMULARZ ZGŁOSZENIA PROJEKTU
„krok po kroku”- praktyczne wskazówki

 

Można zgłaszać zarówno projekty „twarde” (czyli inwestycyjne), jak i projekty „miękkie” (czyli np. kulturalne, artystyczne, społeczne), które powinny realnie poprawiać jakość życia w naszej gminie. Pamiętaj, aktywnie uczestnicząc w procesie Budżetu Obywatelskiego, możesz bezpośrednio współdecydować o Gminie, w której mieszkasz, mieć większy wpływ na lokalne wydatki i uczestniczyć w ich projektowaniu.

KROK 1 – NAZWA PROJEKTU
Nazwa projektu powinna być krótka i zapadająca w pamięć. Zadbaj o to, by tytuł oddawał to, czego będzie dotyczył projekt. Ważne by tytuł zdania był atrakcyjny, czytelny i prosty. Pamiętaj, że jeśli projekt zakwalifikuje się do dalszego etapu, to właśnie tytuł projektu znajdować się będzie na karcie do głosowania oraz na innych materiałach informacyjnych i promocyjnych.

KROK 2 - LOKALIZACJA PROJEKTU
Należy opisać miejsce/teren, na którym ma być realizowany projekt. Pamiętaj, że  realizacja projektu wymaga lokalizacji  na nieruchomościach pozostających we władaniu Gminy Radzymin, na którym  - zgodnie z obowiązującym prawem - może ona wydatkować środki publiczne, jak również stanowiących mienie nieobciążone na rzecz osób trzecich. Jeśli projekt ma charakter nie inwestycyjny  (konferencja, wydarzenie kulturalne itp. ), należy określić również liczbę uczestników, godzin i zajęć itd. W uzasadnionych przypadkach  potrzebna  będzie  zgoda  na  udostępnienie terenu objętego realizacją projektu lub zgoda na dysponowanie terenem właściciela  lub zarządcy nieruchomości/ terenu. Jeżeli projekt znajduje się na terenie szkoły lub przedszkola, lub jednostki organizacyjna gminy – należy zdobyć potwierdzenie, że dana jednostka wyraża zgodę na realizacje projektu na swoim terenie oraz zobowiązuje się do jego udostepnienia poza godzinami funkcjonowania.

KROK 3 - OPIS PROJEKTU
W opisie należy wskazać główne działania związane z realizacją projektu.  Opis powinien w prosty sposób wyjaśniać, na czym będzie polegał projekt oraz z jakich działań będzie się składał. Jest to szczególnie ważne,  gdyż  każde z działań będzie oszacowane pod względem kosztów.

KROK 4 – UZASADNIENIE REALIZACJI PROJEKTU
Wskaż jakie jest społeczne znaczenie projektu dla mieszkańców gminy Radzymin. Czy odpowiada on na ich potrzeby, oczekiwania. W punkcie tym należy przedstawić diagnozę sytuacji, z której wynika cel projektu oraz rezultaty,  które mają być osiągnięte. Należy opisać dlaczego projekt powinien być zrealizowany, dlaczego jest ważny i potrzebny. Ważne, by projekt był zgodny z kompetencjami i zadaniami gminy (jeśli nie jest, to projekt nie będzie mógł być realizowany). Zachęcamy do zapoznania się z ustawą o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku (patrz: dodatkowe materiały informacyjne); polecamy również zapoznanie się ze Strategią Rozwoju Gminy Radzymin na lata 2015-2024 z projekcją do 2030 roku, która znajduje się na stronie http://bip.radzymin.pl w zakładce „Programy, strategie”.

KROK 5 - SZACUNKOWY KOSZT PROJEKTU
Należy oszacować ogólny koszt zaproponowanej inwestycji/przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności należy  wypisać elementy składowe projektu, żeby szacunkowy koszt można było sprawdzić na etapie weryfikacji finansowej projektu, a mieszkańcy zapoznający się z projektem mieli informacje na temat jego zakresu. Pracownicy komórek merytorycznych Urzędu sprawdzą szacunkowy koszt pod względem jego adekwatności do rodzaju postulowanego zadania. Projekt musi być zgodny z prawem także w aspekcie zasady gospodarności. Szacunek powinien być oparty o dane zaczerpnięte z powszechnie dostępnych źródeł. Im bardziej szczegółowy będzie kosztorys, tym lepiej. Przy obliczaniu kosztów prosimy o zwrócenie uwagi, czy realizacja zadania będzie oznaczała koszt jednorazowy czy może również w kolejnych latach trzeba będzie wydać pieniądze np. na utrzymanie, remonty, prace konserwatorskie. W tym przypadku taka informacja powinna znaleźć się w kosztorysie. Rodzaj oraz szacunkowa wysokość kosztów eksploatacji (utrzymania) efektu realizacji projektu w kolejnych latach dotyczy np. kosztów sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji. Weryfikacja finansowa projektu  oznacza to, że finalnie wartość projektu może zostać obniżona lub podwyższona.
Uwaga! Kwota zgłoszonego przez ciebie projektu nie może przekraczać 150 tys. zł.

Każdy mieszkaniec może złożyć tylko jeden projekt!

Informacje dodatkowe:
Pamiętaj! Wypełniony formularz można skonsultować w urzędzie. Konsultacje na tym etapie koordynuje Referat Partycypacji i Polityki Społecznej, tel. 22 786 62 92/93 wew.163. Do formularza można dołączyć dodatkowe załączniki w postaci zdjęć, rekomendacji, opracowań graficznych, wizualnych itp.
Pamiętaj! Wpisz wszystkie swoje dane do formularza , w szczególności dane kontaktowe (adres
e-mail, numer telefonu). Dzięki temu pracownicy Urzędu, w  razie potrzeby, w trakcie weryfikacji formalnej, prawnej i finansowej, będą mogli szybko się z Tobą skontaktować.
Pamiętaj! Formularz uznany zostaje za ważny, jeśli wypełnione są wszystkie pola oznaczone jako obowiązkowe oraz jeśli są one wypełnione czytelnie.

Wypełniony formularz można złożyć od 08.08.2016 r. do 21.09.2016 r.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY PROJEKTU DO REALIZACJI W RAMACH RADZYMIŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA ROK 2017

FORMULARZ ZGŁOSZENIA PROJEKTU „krok po kroku”- praktyczne wskazówki

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak - Kierownik Referatu Partycypacji i Polityki Społecznej | Data wprowadzenia: 2016-08-02 14:25:13 | Data modyfikacji: 2016-08-03 09:36:05.
Data wprowadzenia: 2016-08-02 14:25:13
Data modyfikacji: 2016-08-03 09:36:05
Autor: Halina Grzelak - Kierownik Referatu Partycypacji i Polityki Społecznej
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót