Idea i cele Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018
Partycypacja publiczna, rozumiana jako współuczestnictwo obywateli w procesach zarządzania publicznego a więc w planowaniu i realizacji zadań publicznych, staje się coraz bardziej popularna. Na szczeblu gminy jest to rodzaj praktyki społecznej, która oznacza współdecydowanie mieszkańców o ważnych sprawach wspólnoty lokalnej i współdziałanie przy wdrażaniu podejmowanych wspólnie decyzji.
Budżet obywatelski jest mechanizmem partycypacyjnym - efektywnym narzędziem umożliwiającym mieszkańcom faktycznie współdecydowanie o wydatkach środków z budżetu gminy. To mieszkańcy zadecydują o przeznaczeniu części budżetu gminy – zgłaszając projekty, a później biorąc udział w głosowaniu Dzięki wdrażaniu Budżetu Obywatelskiego na terenie naszej gminy mieszkańcy mają możliwość aktywnego uczestnictwa w rozwoju swojej małej Ojczyzny, kształtowania przestrzeni publicznej i bezpośredniego wpływu na poprawę jakości życia. Budżet obywatelski pozwala wykorzystać lokalny potencjał czy pomysły. Pozwala również na budowanie lokalnego kapitału społecznego i zwiększa poczucie identyfikacji z gminą. Budżet Obywatelski jest również bardzo dobrą metodą edukacji obywatelskiej: zasadniczym celem stosowania Budżetu Obywatelskiego jest włączenie mieszkańców w procesy zarządzania gminą oraz uwzględnienie w nich elementu efektywnego wydatkowania części środków publicznych oraz budowanie więzi w lokalnej społeczności. Jest to więc szczególna forma dialogu społecznego. Jednak, w szerszym kontekście, najistotniejszy w tym procesie jest aspekt społeczny. Praca nad budżetem wiąże się bowiem ze spotkaniami interesariuszy, z budową więzi społecznych, solidarnością i integracją między mieszkańcami, co buduje poczucie tożsamości lokalnej i zachęca do myślenia w kategoriach dobra wspólnego. Radzymiński Budżet Obywatelski jest realizowany w oparciu o podstawowe zasady konsultacji społecznych, takie jak: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, przewidywalność i poszanowanie interesu ogólnego.
Najważniejsze cechy Budżetu Obywatelskiego: - aktywizacja mieszkańców, którzy mają możliwość aktywnego współdecydowania o wybranych aspektach rozwoju lokalnego; - pozwala nawiązać dialog społeczny i zwiększa przejrzystość procesu zarządzania środkami publicznymi, - pozwala uzyskać od mieszkańców cenne informacje na temat społecznych potrzeb, oczekiwań i preferencji, - wspiera proces demokratyzacji procesu decyzyjnego i ma niekwestionowany wpływ na proces tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i kapitału społecznego - promuje przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność oraz wzmacnia świadome postawy prospołeczne.
Opracowanie - H. Grzelak |