Szanowni Państwo, jesteśmy w pełni sezonu grzewczego. Urząd Miasta i Gminy Radzymin, mając na uwadze wzrost stężeń zanieczyszczeń powietrza w tym okresie, pragnie zwrócić Państwa uwagę na nielegalne postępowanie wielu osób z odpadami. Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje emisję bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów i innych trujących związków chemicznych.
SPALANIE ODPADÓW - W PALENISKACH DOMOWYCH - TRUJĄCE! NIEBEZPIECZNE ! SZKODLIWE !
Sezon grzewczy to okres, w którym bardzo często czuć i widać, czym wielu naszych mieszkańców pali w swoich domowych paleniskach. Spalane są, poza niskiej jakości paliwami, różne rodzaje odpadów, np. opakowania z tworzyw sztucznych, gumy, zanieczyszczone drewno i materiały drewnopochodne oraz wiele innych palnych substancji.
Nie wszystko w paleniskach domowych można palić!
Dlatego, że domowe piece nie są urządzeniami przystosowanymi do bezpiecznego spalania odpadów.W takich niekontrolowanych warunkach, przy zbyt małych temperaturach i słabej cyrkulacji powietrza występuje niepełne spalanie, co powoduje, że dochodzi do emisji wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji.
Do powietrza i otoczenia przedostają się najbardziej szkodliwe pyły i inne trujące związki chemiczne!
Należą do nich w szczególności tzw. dioksyny i furany Najkrócej ujmując: są to złożone związki chemiczne, bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka, toksyczne i rakotwórcze. Dowiedziono, że jest to wymierny wynik popularnego zwyczaju spalania w piecach węglowych odpadów z gospodarstw domowych. Proces powstawania dioksyn w tych warunkach został dokładnie zbadany. Jeśli bowiem w naszym palenisku węglowym, oprócz węgla i koksu, znajdą się odpady typu: opakowania z tworzyw sztucznych np. polietylenu i mokre resztki organiczne, to proces spalania zachodzi wtedy z bardzo małą wydajnością - będzie się tliło, a nie paliło, co sprawia powstawanie trujących związków. Nie napawa optymizmem fakt, że dla wielu osób palenie w piecu śmieci, opon i innych niepotrzebnych rzeczy jest sprawą normalną. Zmianę sytuacji może spowodować edukacja i wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców (a jest to proces długotrwały) , kontrole przestrzegania przepisów ochrony środowiska, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami oraz rodzaju stosowanego opału, jak również odpowiednia reakcja społeczna na ten nielegalny i niebezpieczny dla wszystkich proceder.
Nie będziemy mieli czystego powietrza, jeżeli nie zmienimy mentalności beztroskich zwolenników (najczęściej naszych sąsiadów) takiego postępowania.
To już nie chodzi nawet o świadomość ekologiczną, a o dbałość o własne zdrowie i zdrowie najbliższych.
Gmina Radzymin od dłuższego czasu prowadzi kampanię edukacji publicznej w tej sprawie. Nie będzie jednak ona skuteczna bez pomocy Tych z Państwa, którzy zdają sobie sprawę ze wszystkich ujemnych skutków, na ludzki organizm i na środowisko naturalne, takiego nagannego postępowania.
Należy wykształcić powszechne poczucie braku tolerancji dla tego typu zachowań!
W sezonie zimowym odczuwamy więc nie tylko niską temperaturę , ale i odory ze spalania odpadków w piecach domowych. Czy są jakieś skuteczne sposoby walki z tym procederem?
Przepisy ochrony środowiska zabraniają spalania odpadów poza specjalistycznymi instalacjami do tego przeznaczonymi. Efektem kontroli, która wykaże spalanie odpadów w paleniskach domowych, mogą być kary grzywny.
Jednocześnie pragnę podkreślić, iż uprawnienia pracowników Urzędu Miasta i Gminy Radzymin do kontroli w zakresie przestrzegania przez mieszkańców przepisów dotyczących prawidłowości postępowania z wytwarzanymi przez gospodarstwa domowe odpadami, wynikają z art.9a ustawy z 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 391 z późn.zm.). Do kontroli , o której mowa w tym przepisie, stosuje się art. 379 i art.380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008 r. Nr 25 poz. 150 z późn. zm.).
Wszystkie przypadki palenia śmieci należy niezwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej (tel.: 022 786 786-62-92 wew. 152 lub 602 385 861) lub do pracowników Urzędu zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką odpadami (tel. 0- 22 786 62 92 wew. 153 i 127).
Palenie toksycznych odpadów jest łamaniem prawa, toteż pracownicy Urzędu będą się starali reagować na każdy sygnał od Państwa. Nie tolerujmy takich zachowań!
Opracowała: Halina Grzelak Sekretarz Gminy Radzymin |