Trzeba przyznać, iż stan radzymińskich lasów, nieużytków i poboczy dróg jest dowodem na to, że żadna kontrola administracyjna nie rozwiąże w pełni wszystkich problemów ze śmieciami. Czystość w naszej gminie jest prostą funkcją zachowań mieszkańców, właścicieli działek letniskowych, turystów, a w szczególności ich skłonności i dobrej woli do zachowania porządku i czystości - nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu.
„Dzikie wysypiska - to także Twój problem”
Produkujemy, konsumujemy i....śmiecimy, z roku na rok coraz więcej. Zużyte opakowania plastykowe, butelki, puszki, szkło, resztki żywności – słowem: wszystko co bezużyteczne, „ląduje” nie tylko na śmietniku ale często również w lesie, przy drodze, na nieużytkach itd.
W tym momencie kończy się dla przeciętnego producenta odpadów problem śmieci. Ale tak naprawdę to dla nas wszystkich - on się dopiero zaczyna. Góry odpadów w naszych lasach to prawdziwe wyzwanie. Jeśli sobie z tym wspólnie nie poradzimy, to już niedługo trudno będzie znaleźć czyste i bezpieczne miejsc do wypoczynku.
Trzeba przyznać, iż stan radzymińskich lasów, nieużytków i poboczy dróg jest dowodem na to, że żadna kontrola administracyjna nie rozwiąże w pełni wszystkich problemów ze śmieciami. Jest to dowód, iż nasza kultura bycia zmienia się wolno i z oporami.
Praca informacyjno - edukacyjna w zakresie właściwego postępowania z odpadami komunalnymi jest domeną samorządu. Gmina, poprzez organizacje i wspieranie różnych form edukacji środowiskowej stara się wpływać na konsumentów i kształtować prawidłowe zachowania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
Czystość w naszej gminie jest prostą funkcją zachowań mieszkańców, właścicieli działek letniskowych, turystów, a w szczególności ich skłonności i dobrej woli do zachowania porządku. Powinniśmy tak samo starać się w miejscach publicznych, jak i w domu. Porządek i ochrona bogactwa przyrody – to przecież interes nas wszystkich! Zwracam się o to, by nie tylko krytycznie przyglądać się staraniom np. urzędu i szkół w tym kierunku, ale także przyłączyć się do tego typu działań – poprzez odpowiednie zachowania w życiu codziennym, w tym również odpowiednią reakcję na tego typu proceder...
Głównym celem organizowanych akcji, realizowanych programów i inicjatyw ma być zmiana naszych przyzwyczajeń i stylu życia na bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego oraz uświadomienie zagrożeń płynących ze strony, nielegalnie składowanych, odpadów. Ale zmiana świadomości jest, niestety, procesem długoterminowym.
Wypracowanie skutecznej metody walki z takim nielegalnym procederem wymaga czasu i nawiązania ścisłej współpracy władz samorządowych, firm specjalistycznych, szkół, organizacji społecznych i - co najważniejsze – całej społeczności lokalnej.
Opr. Halina Grzelak – Sekretarz Gminy Radzymin