Edukacja Ekologiczna

KAŻDY Z NAS MOŻE MIEĆ WPŁYW NA LOKALNĄ
JAKOŚĆ POWIETRZA! 


Chronię klimat – chronię zdrowie!

Ochrona klimatu, ochrona lokalnej jakości powietrza to przede wszystkim konkretne działania, które muszą być podjęte  nie tylko przez przedstawicieli wszystkich szczebli zarządzania ochroną środowiska - w ramach swoich kompetencji - zgodnie z wytycznymi strategicznymi i obowiązującymi aktami prawa, ale i przez każdego z nas. W wymiarze praktycznym, gminnym, lokalnym jest to np. podjęcie działań na rzecz zmniejszenia niskiej emisji, stosowanie, innych niż tradycyjne, paliw, promowanie odnawialnych źródeł energii (energii alternatywnej ), edukacja ekologiczna, związana np. z zaprzestaniem procederu wypalania traw, spalania odpadów w piecach domowych, szczególnie tych zawierających tworzywa sztuczne, likwidacja dzikich składowisk odpadów itp.


Nie pal śmieci !

W okresie jesienno-zimowym wiele osób  pozbywa się śmieci paląc je w piecach domowych Jest to bardzo szkodliwy proceder, który wcale nie wiąże się z oszczędnościami na kosztach węgla. Wbrew pozorom  wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci nie jest duża, a może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów.
 Zbyt niska temperatura spalania powoduje, że z domowych palenisk do atmosfery wydostają się nieoczyszczone bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne.
Niekwestionowanym faktem jest, że zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej  dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki powietrza powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy.. Warto podkreślić, że na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii, narażone są przede wszystkim  dzieci. Szczególne niebezpieczeństwo wiąże się jednak z tym, że taki niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami, które powodują  choroby nowotworowe.
Palenie śmieci w domowych paleniskach uszkadza instalację i przewody kominowe.
Jak pokazuje praktyka dnia codziennego przepisy prawne nie wystarczą, aby chronić nas przed konsekwencjami złych nawyków. W Polsce obowiązuje przecież ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu…Oprócz regulacji prawnych i ich skutecznego egzekwowania niezwykle istotna jest świadomość ekologiczna oraz uzmysłowienie sobie na co narażamy siebie, swoich bliskich  i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu.  
Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych.
           
Wszystkie przypadki niewłaściwego postępowania z odpadami komunalnymi, w tym spalanie śmieci należy zgłaszać do tut. Urzędu:
- do Straży Miejskiej tel.: 22 786 50 39, kom. 602 385 861
- do Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami  tel.: 22 786 50 21 wew. 127

W najbliższym czasie ukaże się materiał poświęcony innym formom ochrony powietrza na szczeblu lokalnym. Serdecznie zachęcam do lektury.

Opracowanie: Halina Grzelak


 

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak | Data wprowadzenia: 2012-01-23 11:12:38 | Data modyfikacji: 2012-01-26 08:12:23.
Data wprowadzenia: 2012-01-23 11:12:38
Data modyfikacji: 2012-01-26 08:12:23
Autor: Halina Grzelak
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót