Edukacja Ekologiczna

NIEBEZPIECZNY PROCEDER – NIE PALMY ŚMIECI! 


Szczególnie w sezonie grzewczym, bardzo często czuć i widać czym wielu naszych mieszkańców ogrzewa swoje domy. W wielu paleniskach domowych pieców spala się bowiem wszystko, co tylko nadaje się do wyrzucenia na śmietnik.  Dla większości palenie w piecu różnych odpadów ( głównie tworzyw sztucznych ), opon i innych niepotrzebnych rzeczy jest sprawą normalną. Często ktoś nieświadomie wrzuca do ognia materiały łatwopalne w przekonaniu , że ich spalenie w piecu to najlepszy sposób utylizacji. Nie zdaje sobie sprawy jakie skutki wywołuje śmierdzący dym! A truje on ludzi i środowisko przyrodnicze. Tak więc nie wszystko, co jest w zasięgu ręki może być bezkarnie palone.

TRUJĄCY DYM

Nie napawa optymizmem fakt, iż to niewiedza statystycznego Polaka, jeśli chodzi o skutki zdrowotne palenia w ognisku domowym wszelkich śmieci, w tym odpadów z tworzyw sztucznych – jest główną przyczyną gwałtownego wzrostu zanieczyszczenia środowiska, wywołującego śmiertelne choroby.  Jedyną radą jest  edukacja  ekologiczna. Nie będziemy mieli czystego powietrza, jeżeli wspólnie nie zmienimy mentalności beztroskich zwolenników takiego procederu.  To już nie chodzi nawet o świadomość ekologiczną, a o dbałość o własne zdrowie, zdrowie najbliższych i sąsiadów. Zanieczyszczenia nie znają granic!  Jako pracownik administracji samorządowej  pragnę podkreślić, że Samorząd Gminy Radzymin traktuje ekologię jako realną sferę działalności społeczno - gospodarczej, która wymaga konkretnych działań, na szczeblu gminnym i indywidualnym.  A trzeba przyznać, iż w tej dziedzinie jest  jeszcze na  naszym terenie  bardzo wiele do zrobienia. W tym krótkim artykule pragnęłabym zwrócić Państwa uwagę na problem związany z lokalną ochroną powietrza. Otóż nie bez przyczyny wiele ośrodków naukowych podkreśla występujące, w dużym nasileniu w miesiącach zimowych, zanieczyszczenie środowiska tzw.  dioksynami. Najkrócej ujmując: są to złożone związki chemiczne, bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka, toksyczne i rakotwórcze. Dowiedziono, że jest to wymierny wynik popularnego zwyczaju spalania w piecach domowych różnorodnych odpadów z gospodarstw. Proces powstawania dioksyn w tych warunkach został dokładnie zbadany. Jeśli bowiem w naszym palenisku oprócz węgla, koksu  znajdą się odpady typu: opakowania z tworzyw sztucznych np. butelki, folie, guma, kolorowa prasa, ścinki materiałowe, ubrania z dodatkiem tworzyw, stare buty czy mokre resztki organiczne itp. to proces spalania zachodzi wtedy z bardzo małą wydajnością /będzie się tliło, a nie paliło/. Przede wszystkim jest to rezultat nieprzystosowania zwykłych palenisk domowych. do takiego „paliwa”. W tak przebiegającym procesie spalania, przy znacznym niedoborze tlenu a dużej zawartości tlenku węgla i sadzy, powstają wprost idealne warunki do syntezy ww. rakotwórczych związków.    Popularnym źródłem tych substancji  w powietrzu są również procesy niekontrolowanego spalania odpadów gospodarczych i opakowań z handlu na pryzmach i w kontenerach na śmieci.                 
Warto też przy tej okazji z naciskiem podkreślić, że w skład - tak często palonych w różnych celach, np. w paleniskach gospodarczych - opon wchodzi ponad 200 syntetycznych składników chemicznych, których spalanie skutkuje całą gamą niezwykle toksycznych substratów.  A utwardzacz gumy jest silnie trującym i rakotwórczym komponentem opon, opartym na kadmie. Pierwiastek ten jest najgroźniejszym metalem rakotwórczym

Wszystkie przypadki palenia śmieci należy niezwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej  tel.: 022 786  786-62-92 wew.152  lub  602 385 861, lub do pracowników Urzędu zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką odpadami (  tel. 0- 22 786 62 92  wew. 127). 

Palenie toksycznych odpadów jest łamaniem prawa, toteż  pracownicy Urzędu będą się starali reagować na każdy sygnał od Państwa. Nie tolerujmy takich zachowań! 

Opracowała:
Halina Grzelak
Sekretarz Gminy Radzymin

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak | Data wprowadzenia: 2011-03-04 11:14:35 | Data modyfikacji: 2011-03-04 11:15:23.
Data wprowadzenia: 2011-03-04 11:14:35
Data modyfikacji: 2011-03-04 11:15:23
Autor: Halina Grzelak
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót