Edukacja Ekologiczna

EKOLOGICZNE ASPEKTY W GMINIE RADZYMIN 

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest jednym z  podstawowych zadań gminy, mającym   na celu ochronę środowiska naturalnego.  Jest ono ściśle związane ze sprawami utrzymania porządku  i czystości,   unieszkodliwiania odpadów i redukcji ich  ilości oraz  recyklingu i odzysku,  a także  likwidacji nielegalnych wysypisk i szeroko rozumianej  edukacji ekologicznej społeczeństwa. 
  
Temat odpadów nabiera w gminie Radzymin coraz większego znaczenia, ale sprawne funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi  zależy od wielu czynników i podmiotów zaangażowanych w jego budowę.

Regulacje prawne gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Są to przepisy stanowione przez organy gminy – Radę Miejską i Burmistrza, które stanowią uzupełnienie istniejących regulacji ustawowych. Do aktów tych zaliczamy: gminny plan gospodarki odpadami, regulamin utrzymania czystości i porządku  na terenie gminy uchwałę w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych, zarządzenie burmistrza  w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca  posiadający lub ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wymienione akty są dostępne  na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.radzymin.pl .

Zamiast płacić - lepiej segregować
.  Od kilku lat funkcjonuje  selektywna zbiórka odpadów u źródła.  Warto podkreślić, iż segregacja odpadów jest sposobem dla każdego gospodarstwa  domowego  na uniknięcie znacznej podwyżki za umieszczanie odpadów na składowiskach Gmina stwarza warunki do selektywnego zbierania, w różnokolorowych i dokładnie opisanych  workach,  cennych surowców wtórnych, takich jak: papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne i drobny złom metalowy. Odpady są zbierane przez Firmę Imperf raz w miesiącu  według ustalonego i podanego do publicznej wiadomości harmonogramu. Odpady niebezpieczne, wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych, typu różnego rodzaju baterie można wrzucać do umieszczonych w szkołach i instytucjach publicznych specjalnych pojemników .

Zbieramy elektrośmieci
.  Dzięki nawiązaniu współpracy z organizacją odzysku ElektroEko,  powstały formalne i organizacyjne podstawy do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Punkt zbiórki tego typu odpadów znajduje się przy ul. Komunalnej 8 w Radzyminie. Wszyscy nasi mieszkańcy mogą  bezpłatnie tu oddawać wszelkiego rodzaju elektroodpady, tj. lodówki, pralki, telewizory, monitory, sprzęt IT, telefony, odkurzacze czy narzędzia elektryczne. Punkt czynny jest w każdy czwarty czwartek miesiąca w godzinach od 13,00 do 19,00.

Zbieramy odpady wielkogabarytowe. Na terenie gminy jest organizowana dwa razy do roku, wiosną i jesienią , objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych, typu stare meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego. 
Tym samym nasi mieszkańcy mogą łatwo  pozbyć się odpadów, składowanych od lat w piwnicach, na strychach, komórkach itp.

Utylizujemy odpady zawierające azbest
. Gmina Radzymin posiada inwentaryzację (stale weryfikowaną) wyrobów zawierających azbest u osób fizycznych.  Od 2004 roku prowadzi systematyczną akcję finansowania utylizacji odpadów zawierających azbest. Warto podkreślić, że w okresie 2004 – 20007 usunięto  ponad 376 Mg tych niebezpiecznych odpadów i przeznaczono na ich unieszkodliwienie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska kwotę ponad 137 tys. zł.

Edukacja ekologiczna. Jest to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny element budowy całego systemu.  Aby system gospodarowania odpadami zadziałał w praktyce, bardzo istotne jest bowiem  nie tylko prowadzenie przez gminę kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.  Równie istotna jest edukacja ekologiczna w celu podniesienia świadomości ekologicznej i kształtowania nawyku selektywnej zbiórki odpadów. Gmina współpracuje  w tym zakresie ze szkołami i organizacjami pozarządowymi, realizując wspólnie i  dofinansowując akcje, programy, happeningi i konkursy promujące postawy ekologiczne. W siedzibie Urzędu przy pl. T. Kościuszki 2, na parterze, zorganizowano kącik ekologiczny, w którym można znaleźć ciekawe informacje z zakresu ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Wiele praktycznych informacji na ten temat zawiera również strona internetowa gminy: www.radzymin.pl         

Akcja sprzątania świata -  jest to przedsięwzięcie cykliczne, w którym biorą udział wszystkie szkoły gminne. Podczas akcji likwidowane są dzikie wysypiska i zbierane śmieci  z terenów  leśnych  i poboczy dróg w Rejentówce, Aleksandrowie, Starych  Załubicach , w Nadmie i Słupnie. Już tradycyjnie gmina zapewnia transport, worki do zbiórki odpadów, rękawice ochronne, wywóz zebranych śmieci i poczęstunek . Uczestniczące w akcji dzieci i młodzież zawsze mogą liczyć  na atrakcje w formie pieczenia kiełbasek przy ognisku. Jak co roku to  duże organizacyjnie   przedsięwzięcie wspiera, jako sponsor,   Firma Coca -  Cola HBC Polska, która tym samym  realizuje w swej działalności prospołecznej  cenną inicjatywę prośrodowiskową.  Akcja ta łączy więc walory edukacji ekologicznej,  integracji i aktywności oraz dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę wśród naszych najmłodszych mieszkańców. W tym roku takie wielkie sprzątanie jest organizowane w dniu 26 września.
         
Do efektywnego funkcjonowania systemu  gospodarowania odpadami komunalnymi  na terenie całej gminy  jest jeszcze daleka droga.   Praktyka wskazuje, że do realizacji tego celu niezbędny  jest równoległy rozwój dwóch elementów – infrastruktury i informacji. Tylko wspólne działanie samorządu, firm zajmujących się odpadami, organizacji pozarządowych, szkół a nawet Kościoła   może przynieść wymierne rezultaty. Ochrona środowiska przyrodniczego, w którym żyjemy i  którego wszyscy jesteśmy integralną częścią, jest przecież nie tylko  realizacją  adekwatnego temu zadaniu prawa, lecz także jest powinnością  silnie artykułowaną  w normach etycznych, religijnych  oraz w motywacji dbałości o własne zdrowie Jestem również głęboko przekonana, że  zajęcie się mało widowiskową sprawą śmieci przez media publiczne  może mieć wielkie znaczenie w  rozwiązywaniu tego gospodarczego, społecznego i ekologicznego problemu. 

Halina Grzelak
Sekretarz Gminy Radzymin.

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak | Data wprowadzenia: 2011-01-12 10:42:05.
Data wprowadzenia: 2011-01-12 10:42:05
Autor: Halina Grzelak
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót