Komunikaty, Ogłoszenia i Informacje

MIESZKANIEC W ŚWIETLE „NOWEJ USTAWY
ŚMIECIOWEJ” 


W ramach prowadzonej przez tut. Urząd kampanii informacyjnej,  dotyczącej wprowadzanych w niedalekiej przyszłości zasad gospodarki odpadami komunalnymi, warto wiedzieć jak definiuje się „mieszkańca gminy ” w oparciu o nowe przepisy w tym obszarze.

Mieszkaniec w świetle „nowej ustawy śmieciowej”

Na temat nowej ustawy  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  pojawiają się różne komentarze i opinie.  Część osób twierdzi, że  wprowadza ona -  tak długo oczekiwany porządek -  w gospodarce odpadami, inni stoją na stanowisku, że nowe zasady wiążą się z jeszcze większym chaosem. Niewątpliwie należy stwierdzić, że  wprowadzane w życie przepisy umożliwiają  branżowym środowiskom biznesowym - zajmującym się gospodarką odpadami komunalnymi – poznanie  skali,  tak długo zapowiadanych,  zmian w tym obszarze. Nowelizacja była również konieczna ze względu na wymagania prawa UE w zakresie poziomów odzysku i recyklingu. Dotychczasowy system   po prostu nie motywował nikogo do efektywnych  działań   - ani firm, ani gmin,  ani mieszkańców! Za osiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpowiedzialna jest administracja samorządowa, co wynika z nowego brzmienia art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym to gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W gospodarce odpadami komunalnymi  w naszej gminy musimy zapewnić w szczególności: osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów bytowych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

Zgodnie z art. 6j znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach, które zamieszkują mieszkańcy, może być ustalona jako iloczyn:
1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo
3) powierzchni lokalu mieszkalnego– oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.

Trwają prace analityczne nad sposobem wyboru metody.
Ale już teraz,  w okresie przejściowym wdrażania znowelizowane ustawy, pracownicy urzędu spotykają  się z  różnymi pytaniami, m.in. na taki temat:  czy  ustalanie podatku śmieciowego  dotyczy tylko osób zameldowanych na terenie gminy,  czy też wszystkich członków gospodarstw domowych?
Ustawa tego nie precyzuje. Z dostępnej  literatury przedmiotu  można jednak zdefiniować następujący wniosek: gdyby chodziło wyłącznie  o osoby zameldowane na terenie gminy to tak ustawodawca by to sformułował, a skoro mówi o mieszkańcach, to pomocne w rozwiązaniu tej kwestii jest rozporządzenie Parlamentu i Rady UE nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań. Artykuł 2 lit. d tego aktu pod pojęciem "miejsca zamieszkania" rozumie miejsce, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym  itp. Osobą zamieszkującą daną nieruchomość będzie zatem osoba, powracająca  w to samo miejsce.

Tak więc  decydujące znaczenie we wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami  będzie miało faktyczne zamieszkanie w danym gospodarstwie domowym.


Opr. Halina Grzelak

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Grzelak | Data wprowadzenia: 2012-04-03 08:45:46.
Data wprowadzenia: 2012-04-03 08:45:46
Autor: Halina Grzelak
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót