BOBRY SIEJĄ SPUSTOSZENIE W GMINIE RADZYMIN! |
Od dłuższego czasu populacja bobra zwłaszcza na naszych terenach ciągle się powiększa, a sam wodny gryzoń daje się we znaki rolnikom oraz prywatnym właścicielom gruntów zabudowanych, przez które przebiegają urządzenia wodne melioracji podstawowej (rzeki i kanały) i szczegółowej (rowy melioracyjne).
Bóbr europejski zamieszkuje zalesione brzegi rzek i jezior. W brzegach wykopuje mieszkalne nory, otwór wejściowy znajduje się pod wodą. Ścina zębami drzewa i buduje z nich tamy, uszczelniane mułem, gliną oraz roślinnością. Tamy powodują spiętrzenie wody tak aby wejście do wykopanej podziemnej nory było zawsze ukryte pod wodą. Na wodzie budowane są tzw. "żeremia" zbudowane z mułu, gałęzi i liści, tutaj znajduje się komora mieszkalna. Bóbr jest największym gryzoniem europy, posiada palce spięte błoną pławną, szeroki spłaszczony i pokryty łuskami ogon, gęste brunatnoczarne futro. Długość ciała 90-140 cm, ciężar od 13 do 36 kilogramów. Bobry najlepiej jest obserwować wieczorem lub wcześnie rano. W lecie, gdy noc jest krótka i mało jest czasu na bezpieczne żerowanie, bobry opuszczają swe schronienia jeszcze podczas dnia. Bobry na lądzie są powolne i niezdarne natomiast w wodzie poruszają się bardzo zwinnie. Dorosłe ostrzegają się przed niebezpieczeństwem uderzeniami ogona o powierzchnie wody. Pożywienie stanowi roślinność, zimą kora drzew, łyko (www.warszawa.rzgw.gov.pl, 2012). Szkodliwa działalność bobrów polega na: • niszczeniu zapór bocznych, wałów przeciwpowodziowych, umocnień skarp, brzegów zbiorników, rzek i kanałów żeglugowych, poprzez drążenie nor i urządzanie legowisk; Uszkodzone i osłabione korpusy wałów przeciwpowodziowych oraz podwyższony poziom wody znacząco zwiększają zagrożenie powodziowe. Od stanu technicznego tych urządzeń przeciwpowodziowych uzależnione jest dalsze zagospodarowanie i funkcjonowanie całej infrastruktury technicznej na terenach przyległych. Powyższe zniszczenia mogą być przyczyną przerwania wałów przeciwpowodziowych, podtopienia, a nawet zalania przyległych terenów. Szkody występują zarówno punktowo, jak również liniowo na dłuższych odcinkach rzek. Przykładowo Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie na Zalewie Zegrzyńskim w 2008 r. rozebrał 1348 tam bobrowych, zaś w 2009 r. - 1289. Większość mieszkańców gminy Radzymin oraz okolic widziała już tamy jakie tworzą sobie bobry na rzece Beniaminówce nieopodal mostu kolejowego przy granicy z gminą Nieporęt – sołectwo Łąki (fot. 1). Aby spiętrzyć wodę na miejscowym cieku wycinają kolejne drzewa nie tylko duże, ale również małe – przewalone drzewa na Rządzy w Starym Dybowie (fot. 2). O szybkości bobrów w wycince kolejnych drzew najlepiej wiedzą mieszkańcy Radzymina, a dokładnie właściciele i sąsiedzi tzw. „Stawu w Parku im. ks. Eleonory Czartoryskiej”, gdzie tygodniowo jest wycinane kilka drzew. Niestety, często są to piękne dęby, ścinają je bo żywią się korą (fot. 3).
Problem jest duży, bo po drzewach zostają tylko odstające od powierzchni terenu na 20-40 cm pnie. Natomiast w przypadku większych opadów tamy mogą powodować lokalne podtopienia terenów zabudowanych. W związku z tym zalewane są łąki, użytki zielone i pola uprawne w dużych ilościach i z tego tytułu rolnicy mają też duże straty finansowe. Szkody wykonywane przez bobry mogą być minimalizowane przez: 1. Tolerowanie bobrów poprzez ochronę wałów przeciwpowodziowych przed kopaniem nor, polegające na wykładaniu siatek metalowych w miejscach potencjalnych uszkodzeń, ogradzaniu miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia i usuwaniu stwierdzonych uszkodzeń z zastosowaniem powyższych rozwiązań. Możliwe są również przeniesienia rodzin i siedlisk bobrowych, jednakże w tym przypadku niezbędne jest każdorazowe występowanie o stosowną zgodę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Usuwanie budowli bobrzych stanowi jedynie chwilowe rozwiązanie problemu szkód. WAŻNA INFORMACJA Mieszkańcy z terenu gminy Radzymin stosowane wnioski o odszkodowanie wraz z załącznikami mogą składać na adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, ul. H. Sienkiewicza 5, 00-090 Warszawa. Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej www.warszawa.rdos.gov.pl w zakładce wnioski do pobrania lub w Referacie Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, pok. nr 18 i na stronie internetowej http://bip.radzymin.pl/index.php?id=606 w zakładce Ochrona Środowiska – wnioski do pobrania. Autor informacji:
|
Autor: Wojciech Kusi
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót |