D E C Y Z J A Nr 140/2005
Na podstawie art. 104 i art. 107 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 46 ust.1, art. 46a ust. 7 pkt 4 i art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta i Gminy Radzymin
ustalam
Środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami we wsi Dybów gm. Radzymin (charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji) w obrębie ulic: Zwycięskiej, Litewskiej, Myśliwskiej, Rycerskiej, Napoleońskiej, Szwoleżerów, Ułańskiej, Żołnierskiej, Kardynała Wyszyńskiego i Wyszkowskiej:
1. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich: - uregulowanie na dwa miesiące przed rozpoczęciem działalności związanej z wytwarzaniem odpadów, w tym również na etapie prowadzenia robót budowlanych (m. in. mas ziemnych o ile nie określono tego w projekcie budowlanym) stosownie do art. 17 ust.2 i ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach oraz art. 76 ust. 2 pkt 3 Prawa ochrony środowiska, - wyznaczenie miejsca czasowego gromadzenia odpadów powstających w trakcie budowy- miejsca te powinny być odpowiednio przygotowane dla ochrony środowiska gruntowo-wodnego w związku z art. 75 ust.1 Prawa ochrony środowiska, - uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 18.07.2001r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.) w przypadku gdy zasięg leja depresji powstałego w wyniku odwodnienia wykopów budowlanych będzie wykraczał poza granice terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny - uzyskanie zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów w zakresie niezbędnym do realizacji planowanego przedsięwzięcia, a stosownie do art. 75 Prawa ochrony środowiska i art. 82 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody zapewnienie ochrony zieleni przewidzianej do pozostawienia. - prace ziemne w pobliżu drzew i uzbrojenia podziemnego będą prowadzone pod nadzorem technicznym odpowiednich służb oraz zgodnie z przepisami i warunkami BHP.
2. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym: - wskazanie sposobu zagospodarowania wód z odwodnienia wykopów budowlanych oraz wód z płukania sieci wodociągowej, - ograniczenie do niezbędnego minimum ewentualnej wycinki drzew pod planowaną inwestycję oraz zapewnienie w trakcie robót budowlanych ochrony zieleni przewidzianej do pozostawienia, - określenie sposobu postępowania z odpadami wytwarzanymi na etapie wykonywania robót budowlanych - w szczególności sposobu zagospodarowania mas ziemnych usuwanych lub przemieszczanych w związku z realizacją inwestycji.
Uzasadnienie
W dniu 06.10.2005r. do Urzędu Miasta i Gminy Radzymin wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zezwalającej na budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami we wsi Dybów gm. Radzymin. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 63 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, kanały odkryte lub rurociągi , służące do przesyłania wody z wyłączeniem przyłączy doprowadzających wodę do budynku są przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko. Po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wołominie (postanowienie z dnia 17.10.2005r. nr ZNS-7120/137/05) oraz Starosty Powiatu Wołomińskiego (postanowienie z dnia 20.10.2005r. nr 106/05 znak WOS-7633-40/1771/0520.10.2005r. nr 106/05 znak WOS-7633-40/1771/05) postanowieniem nr 31/2005 z dnia 08.11.2005r. orzeczono o braku konieczności sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko dla realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Planowane przedsięwzięcie - to inwestycja liniowa, która przebiega w pasach drogowych ulic: Zwycięskiej, Litewskiej, Myśliwskiej, Rycerskiej, Napoleońskiej, Szwoleżerów, Ułańskiej, Żołnierskiej, Kardynała Wyszyńskiego we wsi Dybów, oraz ul. Wyszkowskiej w Radzyminie, w których nie występują pomniki przyrody i obiekty konserwatorskie. Zgodnie z art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska podano do publicznej wiadomości i zamieszczono w publicznie dostępnym wykazie danych zawiadomienie o toczącym się postępowaniu w sprawie wydania uzgodnień środowiskowych dla przedmiotowego przedsięwzięcia, zapewniając możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu. Zgodnie z art. 48, ust. 2, pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, wydanie przedmiotowej decyzji zostało uzgodnione ze Starostą Wołomińskim (postanowienie nr 123/05 z dnia 18.11.2005r. znak WOS-7633-52/1940/05) i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Wołominie (postanowienie nr ZNS-7120/137/05/157/05 z dnia 21.11.2005r.). Planowana inwestycja pozwoli na dostarczenie mieszkańcom wsi Dybów odpowiedniej jakości wody. Ponadto inwestycja ta będzie miała wpływ na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w związku z wyłączeniem hydroforów.
Od niniejszej decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, ul. Senatorska 35, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Załącznik: 1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia
Otrzymują: 1. Referat Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta i Gminy Radzymin 2. Starostwo Powiatu Wołomińskiego ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin 3. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołominie ul. Legionów 78, 05-200 Wołomin 4. a/a
Pouczenie: Zgodnie z art. 46 ust 4a ustawy z dnia 21 kwietnia 2001r.-Prawo ochrony środowiska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o której mowa w art. 46 ust.4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska, przy czym wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Wskazany powyżej termin – zgodnie z art. 46 ust. 4b ustawy z dnia 21 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska – może ulec wydłużeniu o dwa lata jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Załącznik nr 1 do decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin Nr 140/2005
Charakterystyka przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami wodociągowymi we wsi Dybów gm. Radzymin.
Planowana sieć wodociągowa o łącznej długości 5956,5 mb oraz 92 przyłączach wodociągowych o łącznej długości 3110 mb, realizowana będzie w następujących ulicach: Kardynała Wyszyńskiego, Szwoleżerów, Ułańska, Żołnierska, Zwycięska, Rycerska, Litewska, Myśliwska, Napoleońska we wsi Dybów, gm. Radzymin. Inwestycja będzie realizowana na 123 działkach opisanych w „Dokumentacji terenowo-prawnej” a jej powierzchnia zajmować będzie 855 m2. Sieć wodociągowa została zaprojektowana z rur PCV o ø 90, 110 1 160 mm, natomiast przyłącza wodociągowe z rur PE o ø 40, 50 i 63 mm. Projektowana sieć zostanie włączona do istniejącego wodociągu za pomocą prostki bosej i zasuwy kielichowej . Armatura zastosowana na sieci wykonana będzie z żeliwa sferoidalnego z zabezpieczeniem antykorozyjnym powłokami z żywic epoksydowych , z wygumowanym klinem. W węzłach połączeniowych oraz w miejscach wykonania hydrantów p.poż. i zasuw projektuje się połączenia kielichowe. Połączenia rurociągów i armatury kołnierzowej wykonane zostaną przy pomocy śrub ze stali nierdzewnej. Przyłącza wodociągowe wykonane będą z rur PE i włączone do projektowanego wodociągu za pomocą nawiertek NWZ/PE oraz zaworów do nawiercania. Połączenia nawiertek z rurami PE realizowane będą za pomocą przejść PEHD/mosiądz z gwintem zewnętrznym. Przejścia z PE na stal znajdują Część robót zostanie wykonana metodą bez wykopową z uwagi na istniejące przeszkody terenowe. Głębokość wykopów dla potrzeb budowy wodociągu wynosi średnio 1,8–2,0 m. Prace ziemne w pobliżu drzew będą wykonywane ręcznie w wykopach wąskoprzestrzennych z zachowaniem należytej ostrożności i uniknięcia uszkodzenia systemów korzeniowych. Wszelkie prace w tym zakresie prowadzone będą pod nadzorem technicznym odpowiednich służb oraz zgodnie z przepisami i warunkami BHP. Ziemia z wykopów odkładana będzie w całości na odkład, a wykonaniu prac instalacyjnych do zasypania wykopów wykorzystany będzie piasek i w maksymalnym stopniu zagęszczalny grunt rodzimy. Podczas budowy sieci wodociągowej może zaistnieć konieczność odwodnienia wykopów. Wody z wykopów zostaną odprowadzone do rowu przydrożnego przy ul. Rycerskiej oraz rowów melioracyjnych: RB, RA-1, RA, RD, RE i RF. Po zakończeniu budowy wodociągu zostaną przeprowadzone próby szczelności a następnie płukanie sieci i jej dezynfekcja. Do dezynfekcji zostanie użyty podchloryn sodu lub wapna chlorowanego. Zużyta do dezynfekcji woda zostanie odprowadzona beczkowozami do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Radzyminie. Ilość wody niezbędna do przeprowadzenia dwukrotnego płukania wynosi 60,66 m3. W obrębie działań związanych z inwestycją nie występują obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.). |