1. Wymagane dokumenty: Zgłoszenia dokonuje się na podstawie Wniosku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji I Informacji Działalności Gospodarczej. Wniosek CEIDG-1 posiada załączniki: - CEIDG-RD - służy do wpisywania dodatkowych rodzajów działalności gospodarczej - CEIDG-MW - służy do wpisywania dodatkowych miejsc wykonywania działalności gospodarczej - CEIDG-RB - służy do podawania informacji o rachunkach bankowych - CEIDG-SC - służy do określania udziału w spółkach cywilnych
Składając osobiście wniosek o wpis do CEIDG organ gminy potwierdza tożsamość przedsiębiorcy (dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość) oraz potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.
2. Opłaty:
UWAGA: Rejestracja działalności gospodarczej i każda zmiana w CEIDG jest bezpłatna!
Pełnomocnictwo Pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej w wysokości 17,00 zł, z wyjątkiem pełnomocnictw poświadczonych notarialnie lub przez uprawniony organ, udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu albo rodzeństwu lub jeśli mocodawcą jest podmiot określony w art. 7 pkt 1-5 ustawy o opłacie skarbowej.
3. Termin załatwienia: Organ gminy wprowadza wniosek CEIDG-1 do systemu CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego po jego otrzymaniu (momentem otrzymania jest dzień, w którym przedsiębiorca złożył i podpisał dokument w Urzędzie w formie papierowej).
4. Tryb odwoławczy i skargowy: Brak (organem dokonującym wpisu jest Minister Gospodarki).
5. Jednostka odpowiedzialna za wprowadzanie wniosków CEIDG-1: Samodzielne Stanowisko ds. Działalności Gospodarczej i Zezwoleń ul. Konstytucji 3 Maja 19, 05-250 Radzymin pokój nr 11 (I piętro), tel. (022) 786-58-19 wew. 101 i 107 e-mail: mroslon@radzymin.pl
6. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.), Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 z późn. zm.), Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r, poz. 1628 z późn. zm.).
7. Pliki do pobrania:
POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI
WYJAŚNIENIA PKD 2007
KLUCZE POWIĄZAŃ PKD 2004 - PKD 2007 i PKD 2007 - PKD 2004
FORMULARZ WNIOSKU CEIDG-1 i INSTRUKCJA - www.ceidg.gov.pl
8. Uwagi: Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć: 1. on-line – przy użyciu podpisu elektroniczne, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas jego złożenia. 2. w urzędzie gminy – osobiście lub listem poleconym (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza).
Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie: - wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON); - zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP); - oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych; - zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; - oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
Zaświadczeniem o wpisie jest wydruk komputerowy ze strony internetowej CEIDG (www.ceidg.gov.pl) w Bazie przedsiębiorców można odszukać wpis według różnych kryteriów wyszukiwania np. podając NIP, REGON lub imię i nazwisko przedsiębiorcy, następnie otworzyć odpowiedni wpis i wybrać opcję Drukuj/Pobierz PDF.
Przedsiębiorca zobowiązany jest w ciągu 7 dni od wskazanej daty rozpoczęcia wykonywania działalności dokonać w ZUS zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego (obowiązkowymi ubezpieczeniami są: rentowe, emerytalne, zdrowotne).
Przedsiębiorca składając wniosek CEIDG-1 musi wiedzieć w jakiej formie będzie się rozliczał z urzędem skarbowym. Wyboru formy opodatkowania dokonuje się na cały rok kalendarzowy. Zmiany w tym zakresie można dokonać dopiero po 1 stycznia następnego roku (jest na to czas do 20 stycznia). Informacja o możliwych formach opodatkowania:
target=_new>http://www.archbip.mf.gov.pl/bip/_files_/podatki/broszury_informacyjne/wybor_opodat_2011_www.pdf
|