PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2064), • Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (tekst jednolity Dz. U. z 2016r., poz. 10.) • Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz.682 z późn. zm.) • Ustawa z dnia 16 listopada .2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz.1827 z późn. zm.)
Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem, zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodaniu drugiego imienia, zmianie pisowni imienia lub imion lub zmianie kolejności imion dziecka.
Wymagane wnioski Wniosek rodziców o przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia dziecka
Pisemne oświadczenia oświadczenie rodziców o zmianie imienia dziecka. Dowody osobiste rodziców do wglądu.
Oświadczenie o zmianie imienia dziecka może być złożone przed każdym Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub przed polskim Konsulem.
Miejsce złożenia dokumentów Urząd Stanu Cywilnego w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 19.
Opłaty Od czynności urzędowej (oświadczenia) pobiera się opłatę skarbową w wysokości 11 zł. Opłatę wnosi się dopiero po złożeniu wniosku.
Termin i sposób załatwienia Rodzice dziecka składają przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka. Zmiana imienia (imion) dziecka dokonywana jest niezwłocznie. Jeżeli dziecko urodziło się poza Radzyminem, sprawa jest załatwiana niezwłocznie po zrealizowaniu zlecenia migracji aktu do Bazy Usług Stanu Cywilnego.
Uwagi 1. Rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka. 2. Ustawodawca zezwala tylko na jednokrotne skorzystanie z możliwości złożenia oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o zmianie imienia lub imion dziecka, bowiem zmianie podlega tylko imię, które zostało wpisane do aktu w chwili jego sporządzenia. Po upływie 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia zmiana imion dziecka może nastąpić tylko w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk. 3. Dziecku można nadać najwyżej dwa imiona. 4. Zgodnie z wymogami prawa nie mogą to być imiona ośmieszające, w formie zdrobniałej lub nie pozwalające na odróżnienie płci dziecka.
Tryb odwoławczy Od decyzji, odmawiającej dokonania czynności przez Kierownika USC w Otwocku, przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego, za pośrednictwem Kierownika USC, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Opłata za odwołanie Nie pobiera się |