Podstawa prawna: 1. Art. 34 i art. 35 ustawy z dnia 29 września 1986 r. prawo o aktach stanu cywilnego (jednolity tekst Dz.U. z 2011 roku Nr 212, poz. 1264 ze zmianami.) 2. Art. 35 i art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego(Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2013.267). 3. Ustawa z 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2014 r., poz. 1628 ze zm.)
Termin załatwienia: Wydanie decyzji administracyjnej następuje w terminie do 1 miesiąca od daty wpływu wniosku. Istnieje możliwość przedłużenia terminu załatwienia sprawy w przypadku postępowania, w którym bierze udział kilka stron lub postępowanie toczy się za pośrednictwem konsula.
Wymagane dokumenty: 1. Wniosek o odtworzenie treści aktu z oświadczeniem strony, że uprzednio nie występowała z wnioskiem o odtworzenie aktu w postępowaniu sądowym lub administracyjnym – 2.zaświadczenie z USC, w którym akt powinien się znajdować, stwierdzający zniszczenie lub zaginięcie całości lub części księgi stanu cywilnego, 3. posiadane dokumenty posiłkowe dotyczące osoby, której dane mają być stwierdzone w odtworzonym akcie 4. zaświadczenie z USC o niefigurowaniu aktu w księgach - w przypadku, gdy zdarzenie miało miejsce poza obecnymi granicami kraju. 5. inne dowody (dokumenty i protokoły przesłuchania stron i świadków), 6. Do wglądu: 7. Dowód osobisty
Miejsce złożenia dokumentów Urząd Stanu Cywilnego w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 19.
Tryb odwoławczy: Od decyzji, wydanej przez Kierownika, przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego, za pośrednictwem kierownika USC, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Opłaty: Opłata skarbowa: - 39 zł za wydaną decyzję Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać przelewem na rachunek bankowy Urzędu BPO/Radzymin 75 10600076 00003210 00151708 lub bezpośrednio w kasie Urzędu.
UWAGI: 1. Treść aktu stanu cywilnego wraz ze wzmiankami dodatkowymi odtwarza się w razie zaginięcia lub zniszczenia całości lub części księgi stanu cywilnego. 2. Podstawą odtworzenia treści aktu stanu cywilnego są odpisy zaginionego aktu, dokumenty pośrednie w postaci świadectw szkolnych, wypisów z księgi wieczystej i innych aktów stanu cywilnego. 3. Odtworzenia aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą dokonuje się w przypadku, gdy uzyskanie odpisu jest niemożliwe lub związane z poważnymi trudnościami. 4. Odtworzenia treści aktu stanu cywilnego dokonuje się w USC miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub ostatniego miejsca zamieszkania tej osoby w kraju. W razie braku takiej podstawy czynności tej dokonuje się w USC m.st. Warszawy. 5. Do złożenia wniosku o odtworzenie treści aktu stanu cywilnego uprawniona jest osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępny, zstępny, rodzeństwo, małżonek lub pełnomocnik oraz osoby, które wykażą w tym interes prawny. WNIOSEK O ODTWORZENIE TREŚCI AKTU MAŁŻEŃSTWA WNIOSEK O ODTWORZENIE TREŚCI AKTU URODZENIA WNIOSEK O ODTWORZENIE TREŚCI AKTU ZGONU |