Podstawa prawna: 1. art. 64 - 67 Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.).). 2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 1628 ze zm.)
Termin załatwienia: Niezwłocznie.
Wymagane dokumenty: 1. Karta zgonu stwierdzająca zgon i jego przyczynę wydana przez służbę zdrowia. 2. Dokument tożsamości osoby zmarłej (paszport w przypadku zgonu cudzoziemca). 3. Książeczka wojskowa dla mężczyzn, którzy nie ukończyli 50 lat 4. Do wglądu: - dokument stwierdzający tożsamość osoby zgłaszającej zgon, - dokument stwierdzający tożsamość współmałżonka osoby zmarłej.
Miejsce złożenia dokumentów Urząd Stanu Cywilnego w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 19.
OPŁATY: Zwolnione z opłaty. Jeden odpis skrócony aktu zgonu wydawany bezpośrednio po sporządzeniu aktu urodzenia jest bezpłatny (art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741, z późn. zm.) TRYB ODWOŁAWCZY: Od decyzji, odmawiającej dokonania czynności, wydanej przez Kierownika przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego, za pośrednictwem kierownika USC, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Uwagi: 1. Rejestracji zgonu dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu zdarzenia. 2. Do zgłoszenia zgonu są obowiązani w kolejności: - małżonek lub dzieci zmarłego, - najbliżsi krewni lub powinowaci, - osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon, - osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały, - administratorze domu. 3. Pełnomocnictwo do zgłoszenia zgonu udzielone dla zakładu pogrzebowego winno mieć formę pisemną. Pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Zgon należy zgłosić najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia śmierci. Jeżeli zgon nastąpił w skutek choroby zakaźnej zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 24 godzin. Aby prawidłowo sporządzić akt zgonu, osoba zgłaszająca powinna znać więcej informacji o zmarłym, m.in. nazwiska rodowe rodziców, datę i miejsce zawarcia małżeństwa. W razie śmierci osoby o nieustalonej tożsamości, podstawą do sporządzenia aktu zgonu jest oprócz karty, protokół znalezienia zwłok sporządzony przez policję z opisem wyglądu zmarłego. |