Urząd Stanu Cywilnego

PRZYJĘCIE OŚWIADCZENIA O UZNANIU OJCOSTWA
DZIECKA NARODZONEGO LUB DZIECKA POCZĘTEGO 

PODSTAWA PRAWNA:

• Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2064),
• Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz.682 z późn. zm.)

Do uznania ojcostwa, konieczna jest obecność obojga rodziców.

Od 01 marca 2015 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, zgodnie z którą do załatwienia spraw nie ma obowiązku składania odpisów aktów stanu cywilnego sporządzonych na terenie kraju, bowiem pozyskują je we własnym zakresie urzędy stanu cywilnego.

WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek o przyjęcie oświadczenia, dokumenty tożsamości rodziców dziecka (dowody osobiste lub paszporty z aktualnymi danymi).  W przypadku uznania ojcostwa w stosunku do dziecka poczętego, kobieta dodatkowo składa zaświadczenie lekarskie o wysokości ciąży.
Do wglądu: dokumenty tożsamości rodziców.

Miejsce złożenia dokumentów
Urząd Stanu Cywilnego w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 19.

OPŁATY:
Zwolnione z opłaty.

Termin załatwienia:
Jeżeli akt urodzenia dziecka sporządzony jest w Urzędzie Stanu Cywilnego w Radzyminie przyjęcie oświadczeń następuje niezwłocznie.
Jeżeli dziecko urodziło się poza Radzyminem, sprawa jest załatwiana niezwłocznie po zrealizowaniu zlecenia migracji aktu do Bazy Usług Stanu Cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego nie ma wpływu na czas załatwienia sprawy.
Po uznaniu ojcostwa/dziecka poczętego rodzice otrzymują zaświadczenie potwierdzające uznanie ojcostwa

TRYB ODWOŁAWCZY:
Do sądu rodzinnego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy przyjęcia oświadczeń o uznaniu ojcostwa.

UWAGI:
1.Uznanie ojcostwa następuje przez złożenie oświadczenia wiedzy przez mężczyznę, który jest ojcem biologicznym dziecka, a matka dziecka potwierdza ojcostwo mężczyzny.
2. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna (niejednoczesna obecność obojga rodziców jest wyjątkiem od reguły).
3. Uznanie ojcostwa może nastąpić, jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki (po upływie trzystu dni od zgonu męża matki bądź od daty uprawomocnienia się wyroku sądowego orzekającego rozwód, unieważnienie lub separację małżeństwa).
4. Uznanie ojcostwa może nastąpić tylko wtedy, gdy z aktu urodzenia dziecka nie wynika ojcostwo innego mężczyzny.
5. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mężczyzna składający oświadczenie o uznaniu dowiedział się o śmierci dziecka, nie później jednak niż do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność
6. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić, jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa.
7. Można uznać ojcostwo dziecka: małoletniego oraz nie narodzonego, jeżeli zostało poczęte.
8. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.
9. Uznanie ojcostwa dziecka może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed sądem opiekuńczym, a za granicą - przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim.
10. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat wówczas konieczna jest obecność dziecka w chwili uznania ojcostwa.
11. Oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa mogą złożyć osoby, które ukończyły 16 lat i nie istnieją podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia. Jednakże osoby które nie ukończyły 18 roku życia mogą złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa tylko przed sądem opiekuńczym (dotyczy również sytuacji jeżeli jedna ze stron nie ukończyła 18 roku życia).
12. W przypadku składania oświadczeń przez cudzoziemców, którzy nie władają biegle językiem polskim wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Halina Karasiewicz - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego | Data wprowadzenia: 2010-01-14 15:14:33 | Data modyfikacji: 2017-12-01 09:53:22.
Data wprowadzenia: 2010-01-14 15:14:33
Data modyfikacji: 2017-12-01 09:53:22
Autor: Halina Karasiewicz - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót