PODSTAWA PRAWNA: • Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2016r. Poz. 10.) • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2016r., poz. 1827 ze zm.) W rozumieniu ustawy: zmiana imienia lub nazwiska oznacza zmianę na inne imię lub nazwiska bądź zmianę pisowni imienia lub nazwiska;
WYMAGANE DOKUMENTY: 1. Wnioskodawca przedstawia do wglądu dokument stwierdzający tożsamość. 2. Wniosek, który musi zawierać: • dane osoby, której zmiana dotyczy: imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe, • wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu, • nr PESEL, • imię lub nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana, • wskazanie miejsca sporządzenia aktu urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tych aktów, • adres do korespondencji wnioskodawcy, • uzasadnienie, • oświadczenie wnioskodawcy, że w tej samej sprawie nie złożył wcześniej wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana już decyzja odmowna.
1. Jeżeli wnioskodawca i jego małoletnie dzieci nie posiadają aktów stanu cywilnego sporządzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska wnioskodawca składa wniosek o transkrypcję zagranicznych dokumentów stanu cywilnego. 2. Ponadto do wniosku dołącza się inne dokumenty uzasadniające zmianę (oryginały lub notarialnie potwierdzone kopie).
Od 01 marca 2015 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, zgodnie z którą do załatwienia spraw nie ma obowiązku składania odpisów aktów stanu cywilnego, bowiem pozyskują je we własnym zakresie urzędy stanu cywilnego. Powyższe wydłuża jednak załatwianie spraw.
Z wnioskiem może wystąpić : - tylko osoba pełnoletnia posiadająca obywatelstwo polskie lub nie posiadająca żadnej przynależności państwowej a zamieszkała w Polsce na stałe.
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany: - imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka, - na imię lub nazwisko używane, - na imię lub nazwisko bezprawnie zmienione - na imię noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się osobiście do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Osoby zamieszkałe za granicą wniosek o zmianę imienia lub nazwiska mogą złożyć za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, wskazując kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu wniosek ma zostać przekazana. Ustawa nie daje możliwości działania przez pełnomocnika.
W przypadku ubiegania się o zmianę imienia lub nazwiska dla małoletniego dziecka konieczna jest zgoda drugiego rodzica. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat musi wyrazić zgodę na zmianę. Zgoda powinna zostać wyrażona osobiście lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula RP. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę.
Zmiana nazwiska może dotyczyć nazwiska noszonego aktualnie lub nazwiska rodowego.
Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę posiada członków rodziny (małżonek, wstępny) o tym nazwisku. Zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Polsce status uchodźcy można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.
Miejsce złożenia dokumentów Urząd Stanu Cywilnego w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 19.
Termin załatwienia: Wydanie decyzji następuje w terminie do miesiąca od daty złożenia wymaganych dokumentów Odwołanie wnosi się do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia decyzji stronie.
Opłata skarbowa: 1. decyzja o zmianie imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej 37 zł. 2. zwalnia się od opłaty skarbowej: - dokonanie czynności urzędowej i wydanie zaświadczenia w sprawach o zmianę imienia lub nazwiska osób, którym bezprawnie je zmieniono, a także zstępnym i małżonkom tych osób, - osoby, które przedstawią zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa
UWAGI: 1. o zmianę imienia lub nazwiska małoletniego dziecka występują obydwoje rodzice, chyba, że jedno z rodziców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje (należy przedstawić akt zgonu) lub nie jest znany bądź jest pozbawiony władzy rodzicielskiej (należy przedstawić prawomocne postanowienie sądu). W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Decyzja co do zmiany imienia lub nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia sądu. 2. Po zmianie można mieć najwyżej dwa imiona. 3. Zmiana imienia lub nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. WNIOSEK O ZMIANĘ IMIENIA / NAZWISKA |