W dniach 23-26 października 2012 roku uczniowie mareckich i radzymińskich szkół uczestniczący w programie profilaktycznym „Przeżyj to z nami” Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii wędrowali szlakiem sławnych Polaków i ważnych wydarzeń historycznych po Mazowszu, Warmii i Mazurach.
W pierwszym dniu wędrówki odwiedzili Krasiniec, Krasne i Opunogórę, aby poznać tajemnice rodu Krasińskich i zachwycać się pamiątkami po wybitnym poecie epoki romantyzmu Zygmuncie Krasińskim. Po zakwaterowaniu w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Majora Henryka Sucharskiego uczestnicy wycieczki zwiedzili miasto zapoznając się z jego historią.
Następnym etapem wędrówki był Toruń. Uczniowie z przewodnikami zwiedzili wspaniałe miasto, Dom Mikołaja Kopernika i muzeum, a następnie odbyli interesujący seans w Planetarium Toruńskim. Pełni wrażeń i objedzeni sławnymi piernikami powrócili do Przasnysza.
Trzeci dzień zaprowadzili młodych podróżników na ziemię warmińsko-mazurskie, aby w zamku Krzyżackim w Nidzicy zgłębić dzieje Polski i Polaków od średniowiecza do dziś.
Z Nidzicy mareccy i radzymińscy wędrowcy udali się na pola Grunwaldu, aby w swojej młodzieńczej wyobraźni odtworzyć jedną z ciekawszych bitew Europy i przypomnieć sylwetki wspaniałych polskich rycerzy z królem Władysławem Jagiełłą na czele.
Zakończeniem tej części wędrówki był wspólny posiłek na odkrytym polu obok pozostałości bunkrów z I wojny światowej – terenie łączącym tyle tajemnic polskiej historii.
Podsumowaniem wędrówek była w czwartym dniu wycieczki wizyta w Rostkowie – miejscu urodzenia Świętego Stanisława Kostki – patrona młodzieży i msza w intencji młodzieży, ich szkół, nauczycieli i rodzin odprawiona w sanktuarium.
Przed ołtarzem, w którym znajdują się relikwie Świętego Stanisława Kostki i Jana Pawła II młodzież w skupieniu przedstawiła swoje intencje – między innymi: „Pomóż nam być dobrymi ludźmi i Polakami”.
Po obiedzie – żegnani serdecznie przez dyrektora przasnyskiego Zespołu Szkół pana Andrzeja Brockiego i obdarowani słodyczami młodzi wędrowcy ruszyli w drogę powrotną wraz z opiekunami: p. Marią Domolewską, p. Magdalena Mazur, p. Bartoszem Tomczykiem i koordynatorem programu p. Aleksandrą Rutkowską-Szwed.
Jak wszystkie zadania programu wycieczka finansowana była przez Urząd Miasta w Markach i Miasto i Gminę Radzymin.
Michalina Jaroszewska
Polskie Towarzystwo Zapobiegania
Narkomanii w Warszawie