10 września, w sobotę w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariuszy odbył się dzień poświęcony wolontariatowi medycznemu. Frekwencja, jak to w Warszawie, niewielka.
Poza jedną organizacją "Dobrze że jesteś", działającą na rzecz szkolenia wolontariuszy do szpitali, uczestniczyły w trym dniu tylko hospicja. Nasz Ośrodek Hospicjum Domowe w Warszawie ul. Tykocińska 27/35 udzielał chętnym do zaangażowania informacji na temat szkoleń dla wolontariuszy oraz o istniejących w Warszawie hospicjach.
Udało się małe spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich hospicjów Warszawskich oraz z hospicjum z Wołomina poświęconego kilku aspektom: początkom ruchu hospicyjnego w Warszawie (były 3 osoby, które od początku pracują w tej dziedzinie od początku), różnym szkoleniom organizowanych przez hospicja , a także niezwykłości wolontariatu hospicyjnego na tle innych organizacji pozarządowych (wielość zaangażowani, objęcie troska wszystkich aspektów życia osób potrzebujących, wielość osób zaangażowanych w posługę hospicyjną oraz funkcjonowanie doświadczonych wolontariuszy, którzy są osobami niezwykle dojrzałymi).
Jeżeli chodzi o szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy na potrzeby Ośrodka Hospicjum Domowego w Warszawie, ul. Tykocińska 27/35 (prawobrzeżna część Warszawy i okolice) są już wyznaczone terminy: 8-9 października (I część) oraz 12-13 listopada (II część). W soboty 9:00 - 18:00 w niedziele 9:00-16:00. Zgłoszenia telefonicznie (22 679-67-00), elektronicznie e-mail: hospicjum@marainie.pl oraz osobiście Ośrodek Hospicjum Domowe, Warszawa, ul. Tykocińska 27/35.
Przy okazji jest jedno ze szkoleń dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy interesują się pracą z chorymi leżącymi w łóżku: w siedzibie Ośrodka Hospicjum Domowego ul. Tykocińska 27/35 w Warszawie 11 października 2011 r. w godz. 10:00 - 14:00.
W ramach akcji "Pola Nadziei" 2011-2012 przy tworzeniu żonkilowych "Pól Nadziei" połączonych ze zbiórkami na rzecz hospicjum odbywa się wiele spotkań i prelekcji. W Warszawie nadal w wielu szkołach jeżeli istnieje wolontariat bardzo formalny i zajmujący się zbiórkami pieniędzy (z czego też korzystamy). Chodzi nam jednak o zachęcanie i podpowiadanie, jak bardziej się zaangażować w troskę o konkretnych potrzebujących.
Ks. Andrzej Dziedziul


|