8 grudnia 2010 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Radzyminie odbyła się debata obywatelska stanowiąca symboliczne podsumowanie obchodów jubileuszu Bitwy Warszawskiej w ramach Roku Radzymina. Debatę „Czy warto być patriotą” poprzedziły wielomiesięczne działania młodzieży: plenery, konkursy krasomówcze i literackie, wycieczki i spotkania w ramach programu edukacyjnego „Przeżyj to z nami” Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii- Oddział Terenowy w Warszawie, w których uczestniczyło 376 uczniów.
W gorącej dyskusji w czasie spotkania udział wzięło 69 uczniów z Radzymina, Słupna, Nadmy i Marek, duża grupa rodziców, dziennikarzy, nauczycieli i goście honorowi: pan Zbigniew Piotrowski- burmistrz Radzymina, pani Halina Grzelak- sekretarz miasta, radni, pan Jan Wnuk- prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Pani Hanna Grzegorek, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Radzyminie- Pani Ewa Wnuk i dyrektor Gimnazjum Katolickiego w Markach ks. dr Marcin Różański.
Gorącą debatę podsumował Burmistrz Radzymina pan Zbigniew Piotrowski, zaś młodzież na dowód że warto być patriotą wręczyła mu podpisane przez siebie postulaty i ofiarowała przywiezione z Grunwaldu symbole- miecz i tarczę z życzeniami, aby szlachetnie, dzielnie walczył o dobro Radzymina.
W drugiej części spotkania wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom pleneru malarskiego i konkursu krasomówczego „Tajemnice Bitwy Warszawskiej”. Najdzielniej spisali się uczniowie Gimnazjum nr 1 i 2 w Radzyminie, Zespołu Szkół w Słupnie i Szkole Podstawowej im. ppłk. M. Pisarka w Radzyminie zdobywając 28 nagród.
Debatę obywatelską w Urzędzie Miasta i Gminy uświetniła wystawa fotograficzna przygotowana przez koło historyczne i fotograficzne Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. Mariana Pisarka w Radzyminie i uczniów Zespołu Szkół Terenów Zieleni.
Cykliczny program edukacyjny pn. „Przeżyj to z nami”, realizowany przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii - Oddział Terenowy w Warszawie jest dotowany z budżetu Gminy Radzymin w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi w obszarze pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem popularyzowania miejsc, wydarzeń i postaci związanych z historią Ziemi Radzymińskiej.



|