„Człowiek – najlepsza inwestycja”
„LATAJĄCY UNIWERSYTET WIEJSKI”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nadbrzeż
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w MOKREM
zaprasza chętnych mieszkańców wsi powiatu wołomińskiego do uczestnictwa w dwudniowych bezpłatnych warsztatach, które odbędą się 7 sierpnia i 21 sierpnia /soboty/ w godzinach 9.00 - 17.00 w budynku-strażnicy OSP Mokre.
W czasie przerwy zapewniamy obiad oraz kawę i herbatę. Zapisy przyjmuje do dnia 20.07.2010 Barbara Kobylarz-Prezes OSP w Mokrem, telefon 608 373 164, lub e-mail : barbarakobi@op.pl
Liczba uczestników ograniczona. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt „Latający Uniwersytet Wiejski” jest realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nadbrzeż w Partnerstwie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mokrem, Stowarzyszeniem Sołtysów Ziemi Grodziskiej oraz Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów reprezentowanym przez redakcję miesięcznika „Gazeta Sołecka”.
Podstawowym celem projektu jest dostarczenie mieszkańcom wsi wiedzy i umiejętności przydatnych w lokalnej działalności społecznej, w szczególności solidnych podstaw tzw. „pracy metodą projektową”. W wiejskich społecznościach nie brakuje pomysłów na działania służące mieszkańcom. Niestety, nawet najlepsze pomysły na projekty nie obronią się same: często trzeba przekonać do nich mieszkańców, władze lokalne lub sponsora, od którego można uzyskać środki na finansowanie takich działań. Innymi słowy, pomysły na lokalne przedsięwzięcia muszą mieć „ręce i nogi”. Trzeba dokładnie przemyśleć, komu i czemu nasz projekt ma służyć, jaki problem lokalny rozwiąże i co konkretnie chcemy osiągnąć. Dobrze i sensownie uzasadnione działania mają większą szansę na realizację, łatwiej przekonać do nich otoczenie i pozyskać osoby czy instytucje do współpracy.
Dlatego podstawowym działaniem w ramach projektu „Latający Uniwersytet Wiejski” są dwudniowe warsztaty skierowane do lokalnych liderów i liderek: sołtysów i sołtysek, osób działających w radach sołeckich, stowarzyszeniach, organizacjach społecznych, nauczycielek i nauczycieli, aktywnych mieszkańców wsi. Warsztaty będą oparte na praktycznej pracy nad pomysłami uczestników na lokalne działania – w jaki sposób przekształcić te pomysły w przyszłe projekty mające szansę realizacji. Warsztaty odbędą się kolejno w trzech powiatach objętych projektem: grodziskim, wołomińskim oraz otwockim, w grupach po 15 osób. W okresie od lipca do października łącznie weźmie w nich udział 45 osób. Realizacja projektu obejmuje okres 1 czerwiec – 30 listopad 2010 r.
Ważnym elementem projektu są działania promocyjne realizowane przez „Gazetę Sołecką”. Rezultaty wypracowane podczas warsztatów będą na bieżąco prezentowane na łamach miesięcznika. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie www.gazetasolecka.pl.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.
|