Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie, zapraszają do udziału w programie szkoleniowym.
ODBIORCY:
Na szkolenie zapraszam członków, pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych działających w sferze integracji i pomocy społecznej (odpowiednie zapisy w statucie organizacji) z terenu województwa mazowieckiego.
TERMINY I MIEJSCA SZKOLEŃ:
25 – 27 lutego 2009 – „Wprowadzenie do wolontariatu” Ośrodek „Orion” w Lubiejewie k/Ostrowi Mazowieckiej
11 – 13 marca 2009 – „Jak organizować i zarządzać zespołem wolontariuszy”? Centrum Partnerstwa Społecznego „DIALOG” w Warszawie, ul. Limanowskiego 23
23 – 25 marca 2009 – „Projekt jako metoda organizacji i rozwoju wolontariatu„ Ośrodek „Emaus” w Białobrzegach k/Radomia
ORGANIZACJA SZKOLEŃ:
- Szkolenia są bezpłatne (z wyjątkiem dojazdu do Warszawy). - Organizatorzy zapewniają dojazd z Warszawy do ośrodka i z powrotem. - Zajęcia obejmują 60 godzin dydaktycznych (3 szkolenia x 20 godz.) - Zajęcia poprowadzą trenerzy, specjaliści z Centrum Wolontariatu. - Dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc.
ZGŁOSZENIE NA CYKL SZKOLEŃ:
Uwaga! Zgłoszenie obejmuje udział w całym cyklu szkoleniowym 3x3 dni szkoleniowe. (3 szkolenia trzydniowe po 20 godzin zajęć każde.)
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.mcps-efsa.pl w zakładce Szkolenia, Aktualności. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 23.02.2009 na podstawie formularza zgłoszeniowego przesłanego faksem lub e-mailem do Piotra Oniszk fax 022 622 46 32, e-mail: piotr.oniszk@mcps.com.pl
Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych na szkolenie w dniu 24.02.2009 na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej www.mcps-efs.pl (zakładka Aktualności).
Odjazd autobusu z uczestnikami na pierwsze szkolenie o godz. 10.30 w dniu 25 lutego br. z ul. Emilii Plater ( pod Salą Kongresową).
Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 14.00 Wyjazd z Ośrodka w dniu zakończenia szkolenia ok. godz. 14.00
Za szkolenie odpowiedzialny jest pan Piotr Oniszk, tel. (0-22) 622 42 32 w. 40 W imieniu organizatorów – serdecznie zapraszamy!
Opr. Halina Grzelak – Sekretarz Gminy Radzymin
PROGRAM SZKOLEŃ:
25 – 27 lutego 2009 – „Wprowadzenie do wolontariatu”
Fakty o wolontariacie i jego znaczenie (1dzień)
1. Terminologia. 2. Fakty o wolontariacie – Ogólnopolskie badania i praktyka Sieci CW. 3. Rola wolontariatu. - podnoszenie efektywności w organizacji - podnoszenie jakości funkcjonowania organizacji na rzecz beneficjentów - budowa partnerstwa lokalnego 4. Promocja wolontariatu i postaw prospołecznych w środowisku lokalnym.
Organizacja o zarządzanie wolontariatem organizacji (2,3 dzień)
1. Analiza potrzeb organizacji i beneficjentów. 2. Przygotowanie marzeń i potrzeb wolontariuszy. 3. Aspekty prawne/administracyjne/etyczne/. 4. Rola i zakres odpowiedzialności koordynatora wolontariatu. 5. Rekrutacja i selekcja/dobór wolontariuszy. 6. Przygotowanie wolontariusza do wykonania zadania. 7. Monitoring i ewaluacja działań wolontarystycznych.
11 – 13 marca 2009 – „jak organizować i zarządzać zespołem wolontariuszy”?
Rozwój wolontariuszy w sytuacji pomagania. Elementy zarządzania sobą i coachingu (1,5 dnia)
1. Typologia osobowości – kapitał do zainwestowania w dobro. 2. Rozpoznanie marzeń i potrzeb wolontariuszy. 3. Od ścieżki do autostrady rozwoju wolontariusza. 4. Rozpoznanie zasobów ochotników i ich efektywne wykorzystanie. 5. Motywowanie dawców do dawania i równoważenia, nagradzanie.
Efektywne budowanie zespołu wolontariuszy (1,5 dnia) 1. Misja, kultura i tożsamość organizacji w aspekcie wolontariatu. 2. Role i kompetencje grupowe. 3. Komunikacja w zespole m.in. w kontekście typów osobowości, ról grupowych, stylów zarządzania, stylów komunikacyjnych. 4. Rozwiązanie sytuacji trudnych – elementy negocjacji i asertywność. 5. Stawienie wyzwań i wydajności w wolontariacie.
23 – 25 marca 2009 – „Projekt jako metoda organizacji i rozwoju wolontariatu”
1. Wymiana dobrych praktyk – projekty z udziałem wolontariuszy. 2. Planowanie działań prospołecznych (SWOT) 3. zasady tworzenia projektów: - analiza potrzeb beneficjentów projektu - określenie problemu - celowy opis projektu z elementami kreatywności - zadania i działania jako środek do celu - elementy zarządzania zespołem projektowym - budzetownie wydatków - ryzyko projektu - monitoring i ewaluacja - efektywność projektu - promocja i prezentacja projektu 4. Budowanie projektów z udziałem wolontariuszy.
Prowadzący: trenerzy, specjaliści z Centrum Wolontariatu w Warszawie.
|