Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją instytucje, które zajmują się ponownym wykorzystaniem starych telefonów. Płacą one za przyjęte przez siebie telefony, dlatego każdy, kto skorzysta z ich usług nie tylko zadba o środowisko, ale także zyska środki finansowe. Jedną z takich instytucji działającą według przepisów unijnych jest GY Telecom Poland. Prowadzi ona portal internetowy www.topdollarmobile.pl, na którym osoby prywatne i firmy łatwo, korzystnie i zgodnie z obowiązującym prawem mogą przekazać nieużywane telefony do ponownego wykorzystania.
Sposób na elektrośmieci
Wypełnienie dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących gospodarki odpadami to obecnie problem całej Polski. Jak pokazują badania, jeden z jej elementów jest szczególnie nieefektywny. Elektroodpady, zwłaszcza telefony komórkowe, są niebezpieczne, ale równocześnie składają się z cennych surowców, które da się odzyskać.
Ważna utylizacja
Utylizacja odpadów niebezpiecznych to jedno z zadań systemu gospodarowania odpadami. Jak jednak pokazują badania, większość mieszkańców zamiast oddawać telefony do odpowiednich punktów przechowuje je w domu. Część osób nie dba ponadto o to, w jaki sposób pozbywa się elektrośmieci. Szacuje się, że na chwilę obecną w Polsce zalega 70 mln nieużywanych telefonów. Takie działanie jest niegospodarne, niebezpieczne i nieefektywne.
Niegospodarne przechowywanie
Przede wszystkim aż 90% materiałów, z których zbudowane są telefony można wykorzystać powtórnie. Ich obwody wykonane są m.in. ze złota, ołowiu, cynku i kobaltu, a jedna bateria zawiera średnio od 3 do 5 gramów miedzi. Wyrzucanie telefonów to zatem wyrzucanie cennych surowców. Z 6 000 telefonów komórkowych można by odzyskać metale szlachetne o wartości powyżej 5 tys. zł. Niestety, zamiast odzyskiwać cenne surowce, poświęcamy pieniądze i energię na ich wydobywanie.
Niebezpieczne wyrzucanie
Metale szlachetne są nie tylko cenne dla gospodarki, ale bywają też niebezpieczne dla środowiska. Surowce te nie ulegają biodegradacji, a po dostaniu się do zasobów wodnych powodują ich zanieczyszczenie. Szczególnie niebezpieczne są ołów, rtęć, kadm, chrom i beryl. Tylko jedna bateria może zanieczyścić 600 tys. litrów wody.
Nieefektywne użytkowanie
Warte podkreślenia jest to, że coraz bogatsza oferta i coraz tańsze telefony sprawiają, że z telefonów korzystamy mało racjonalnie. Podczas gdy trwałość telefonu to ok. 7 lat, średni czas korzystania z niego to ok. 11 miesięcy.
Daria Urbańska
www: www.e-words.pl