Jesteśmy w przededniu rewolucyjnych zmian organizacyjnych w gospodarce odpadami komunalnymi. Już od 1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie " Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw" z dnia 1 lipca 2011 r. (Dz.U. 2011 nr 152 poz. 897), nazywanej potocznie „ustawą śmieciową”, która stawia zupełnie nowe jakościowo wyzwania przed samorządem gminnym w zakresie stworzenia systemu recyklingu i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Warto wiedzieć, że ponad 90% odpadów w Polsce jest nadal kierowanych na składowiska. Dowolność wyboru składowiska przez firmy powoduje, że inwestowanie w zakłady gospodarki odpadami - segregujące i przetwarzające – jest nieopłacalne. Składowanie śmieci na najbliższym wysypisku jest więc obecnie najtańszym sposobem ich unieszkodliwiania. Świadczy to o nieskuteczności obecnego systemu zbierania i odzysku odpadów. Z tego powodu wdrożenie nowej reformy wydaje się jak najbardziej zasadne. W przedmiotowej dziedzinie istnieje aż dziewięć dyrektyw unijnych, a także zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego. Szczególnie ważna jest - na poziomie lokalnym - edukacja ludności co do preselekcji odpadów komunalnych, a także promocja i finansowe wspomaganie ich odzysku i recyklingu. W Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010 i planach wojewódzkich jest zaplanowana budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów. W Polsce dotąd istnieje tylko jeden taki zakład (w Warszawie).
Gminy zostały zobowiązane do osiągnięcia do dnia 31 grudnia 2020 r. poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: • papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo, • odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70% wagowo. W zakresie odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania wymogi są jeszcze bardziej restrykcyjne: do dnia 16 lipca 2013 r. nie więcej niż 50% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji może być przekazywanych do składowania. Nie da się tego uzyskać bez zwiększenia efektywności selektywnej zbiórki odpadów domowych „ u źródła”.
Przed nami niezwykle ważne zadanie przejęcia obowiązków w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Toteż pragniemy na naszej stronie internetowej, w zakładce poświęconej gospodarce odpadami komunalnymi, jak najszerzej informować Państwa o zbliżających się regulacjach systemowych prowadzących w efekcie do przejęcia zarządzania odpadami przez gminę i jej roli menedżera zarządzającego odpadami oraz o konsekwencjach tych zmian i objęcia systemem wszystkich mieszkańców. Kluczowe problemy do rozwiązania to w szczególności: organizacja nowego systemu gospodarki odpadami (aspekty prawne i proceduralne), konstrukcja systemu właściwego obliczania wysokości opłat i poboru za gospodarowanie odpadami komunalnymi (aspekty prawne i finansowe) oraz optymalizacja kosztów wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami.
W obliczu tak istotnych zmian zawsze pojawia się wiele pytań i wątpliwości, toteż jest to jednocześnie inicjatywa mającą na celu stworzenie swoistej platformy wymiany poglądów i konstruktywnej dyskusji na temat „nowej gospodarki odpadami”.
Jestem przekonana, że we wprowadzaniu nowych rozwiązań w gospodarce odpadami niezwykle istotną rolę ma skuteczna komunikacja społeczna i budowanie relacji ze społecznością lokalną. Wierzę, że rozpoczęta kampania informacyjna związana z przygotowaniem systemu, będzie pomocnym narzędziem i ułatwi sprawne jego wdrożenie. A dystrybucja za pomocą niniejszej strony internetowej opracowywanych przez pracowników Urzędu materiałów zwiększy szansę na wypracowanie optymalnych sposobów wdrożenia nowych rozwiązań prawnych na terenie naszej gminy.
W najbliższych miesiącach będziemy sukcesywnie tu zamieszczali różne informacje, opinie, artykuły, komunikaty, omówienie nowych (często kontrowersyjnych) przepisów, materiały poświęcone kolejnym wyzwaniom, identyfikację barier oraz wskazywanie rozwiązań mających na celu tworzenie gospodarki odpadami w oparciu o aktualne regulacje prawne. Liczymy na to, że ta inicjatywa będzie pomocna w budowaniu społecznego wsparcia, co jest konieczne w stworzeniu efektywnego systemu organizacji zbiórki i zagospodarowania odpadów komunalnych, który będzie wygodny i nieuciążliwy dla mieszkańców oraz opłacalny dla współpracujących z gminą przedsiębiorców.
A przede wszystkim przyczyni się poprawy stanu środowiska naturalnego.
Informacje na temat nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, z dnia 1 lipca 2011r. oraz o obowiązujących, jak i projektowanych aktach prawnych związanych z gospodarką odpadami komunalnymi znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl/komunalne
Opracowała:
Sekretarz Gminy mgr inż. Halina Grzelak
Zainteresowanych poruszoną problematyką zapraszam do kontaktu: tel. 0-22 786 62 92 wew. 125 e- mail:hgrzelak@radzymin.pl |