Radzymin, 4 maja 2016 r.
Konkurs zgodnie z regulaminem przeznaczony był dla studentów kół naukowych Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W regulaminowym terminie wpłynęły trzy prace, oznaczone regulaminowym kodem w celu zapewnienia anonimowości. Wszystkie prace zostały ocenione przez Sąd Konkursowy według kryteriów regulaminowych. Oceniono m. in. czytelność przedstawienia idei i trafność pomysłu w stosunku do zadanego zamierzenia realizacyjnego, jakość rozwiązań w skali urbanistycznej, kompozycję poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, jakość proponowanego poruszania się w terenie, jakość rozwiązań skali małej architektury, estetykę pracy. W ocenie wzięto pod uwagę realność proponowanych rozwiązań przestrzennych i technicznych, walory ekonomiczne i eksploatacyjne.
Niestety żadna z prac nie spełniła do końca zadanych warunków konkursu i oczekiwań Zamawiającego w zakresie wytworzenia reprezentacyjnego placu miejskiego. W związku z powyższym Sąd Konkursowy nie przyznał nagród. Przyznano wyróżnienia I i II stopnia.
Uzasadnienie: wyróżnienie przyznano za interesujące rozstrzygnięcie lokalizacji pomnika Kościuszki i podkreślenie osi barokowej kościoła ciekawym formalnie układem wodnym z zastosowaniem gry świateł. Za nietrafione uznaje się m. in. ulokowanie placu zabaw w centralnej części placu, niezrozumiałe oddzielenie placu od jego południowej pierzei monumentalną formą betonowych sześcianów oraz przypadkową lokalizację i nieuzasadnioną formę pawilonu parkowego.
Uzasadnienie: wyróżnienie przyznaje się za stworzenie dwóch placyków, których zwornikiem jest pomnik Kościuszki. Za interesujące uznano wprowadzenie alejowego nasadzenia w osi ul. Konstytucji 3 maja, należy jednak stwierdzić że takie rozwiązanie jest obecnie prawnie niedopuszczalne. Za nieuzasadnione uznaje się lokalizację, skalę oraz usytuowanie funkcjonalne obiektu amfiteatru na placu.
Uzasadnienie: wyróżnienie przyznaje się za ideę zastosowania nowoczesnych form multimedialnych w przestrzeni publicznej. Za nietrafione uznaje się proponowane rozwiązanie funkcjonalne parkingu przy ratuszu, formę przestrzenną kina plenerowego, skalę proponowanej zabudowy na placu.
W imieniu Organizatora: |